Published On: Wed, Apr 18th, 2012

Suriye’ye müdehaleyi düşünmeyen NATO’nun Türkiye endişesi

Share This
Tags

(Fotoğraf: Selahattin Sevi, Today’s Zaman)

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, ”Suriye’ye müdahale niyetimiz yok, eyleme geçmeyi düşünmüyoruz ancak Türkiye’nin Suriye’ye komşu olması bizi endişelendiriyor” dedi.

NATO dışişleri ve savunma bakanları ortak toplantıları sırasında basına konuşan Rasmussen, Suriye’deki gelişmeleri değerlendirerek, ”Suriye’deki durum muhakkak endişe kaynağı. Suriye’de kan akmasından derin üzüntü duyuyor, sivillere baskıyı şiddetle kınıyoruz. Müttefiklerimizden birisi Türkiye’nin Suriye’ye komşu olması bir diğer endişe kaynağımız ve bu ülkede yaşananlar Türkiye’yi pekala etkiliyor. Durumu elbette yakından izliyoruz fakat Suriye’ye müdahale niyetimiz yok, eyleme geçmeyi düşünmüyoruz” diye konuştu.

Rasmussen, Türkiye’nin NATO anlaşmasının dördüncü ve beşinci maddelerini işleterek dış tehdit ya da saldırı altında olduğu şeklinde bir taleple gelmesi halinde ne yapacaklarının sorulması üzerine ”Eğer herhangi bir müttefikimizden güvenlik durumuyla ilgili danışma talebi gelirse çok açık kurallarımız var ve stratejik konseptimizde bunlar açıkça düzenlenmiş. Herhangi bir NATO üyemizin gündeme getireceği her konuda danışmalara hazırız. Fakat şu ana dek herhangi bir talep almadık. Süreci yakından takip etmeyi ve gözetlemeyi sürdürüyoruz” ifadesini kullandı.

Türkiye, Suriye’deki gelişmeler ve sınır olaylarıyla ilgili NATO’ya yazılı bilgi vermişti. NATO toplantılarında Türkiye’yi temsil eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın bu akşamki çalışma yemeğinde meslektaşlarını tekrar bilgilendirmeleri bekleniyor.

(AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>