Published On: Fri, Apr 13th, 2012

Obama ve eşinden 160 bin dolar vergi

Obama ile eşi Michelle 2011 yılı için toplam $790,000 gelir beyan etti. Obama çiftinin yaklaşık $160,000 vergi ödediği açıklanırken çiftin gelirinin hangi nelerden oluştuğu da ortaya çıktı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, 790 bin dolarlık gelirin 400 bininin Başkan’ın maaşı olduğu; 390 bin doları ise kitabının satışından elde ettiği yazılı.

Açıklamaya göre Başkan ve eşi, geçen yıl, 39 dernek ve vakfa toplam $172,000 bağışta bulunmuş.

Obama, vergi sisteminde değişiklik yapılarak, en az 1 milyon dolar kazanan kişilerden yüzde 30 oranında gelir vergisi alınmasını istiyor.

Öneri Amerikalı milyarder yatırımcı ve işadamı Warren Buffett’a atfen “Buffett Planı” olarak biliniyor. Dünyanın en zengin kişilerinden biri olan Buffett mevcut sistemi eleştirmiş ve yanında çalışan sekreterinden daha az vergi ödemesini sosyal adaletsizlik olarak nitelemişti.

Cumhuriyetçi Partinin Kasım seçimlerindeki muhtemel başkan adayı milyoner iş adamı Mitt Romney, 2010 yılında %13,9 gelir vergisi diliminden vergi ödemişti.

Amerika’da vergi mükelleflerinin gelin vergisi beyanlarını en geç 15 Nisan gece yarısına kadar göndermeleri gerekiyor. Başka ülkelerde olduğu gibi Amerika’da da beyanname posta ile gönderilmiş ise zarfın üzerindeki tarihte verilmiş sayılıyor.

(Amerikanın Sesi)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>