Dünyayı Kuzey Kore korkusu sardı

Uzmanlar, Kuzey Kore’nin bugün kalkıştan kısa süre sonra füzesinin infilak etmesinin oluşturduğu olumsuz havayı dağıtmak için derhal yeni bir nükleer deneme yapabileceği uyarısında bulundular.

Kolay kolay vize vermeyen Kuzey Kore’nin 30 metre uzunluğundaki dev füzeyi göstermek üzere hafta başında 150 yabancı gazeteciyi fırlatma rampasının bulunduğu Tongçang-ri uzay merkezine davet ettiğini, ancak operasyonun fiyaskoya dönüştüğünü belirten uzmanlar, Pyongyang’ın 1998 ve 2009’daki başarısız girişimlerinin ardından üçüncünün de başarısız olmasından sonra bir nükleer deneme yapabileceğini kaydettiler.

Bu arada, Güney Kore Savunma Bakanlığı, uluslararası protestolara rağmen füze fırlatma girişimi başarısız olan Kuzey Kore’nin silahlı kuvvetlerinin alarm seviyesini yükselttiğini bildirdi.

AB’nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da Kuzey Kore’nin füze fırlatmasının, BM Güvenlik Konseyi kararlarının “açık bir ihlali” olduğunu belirtti.

Ashton yayınladığı açıklamada, Kuzey Kore tarafından ortaya konan tehlikeli ve istikrarı bozucu eylemlerden derin endişe duyduğunu kaydetti.

Kuzey Kore’nin baş müttefiki Çin’in Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Liu Veymin de yaptığı açıklamada, Pyongyang’ın füzeyi fırlatacağına dair Pekin’i uyarmadığını söyledi.

(ANKARA-AA)

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.