ABD, ‘İran-‘P5+1’ toplantısının da, İstanbul’da yapılmasından yana

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, İran ile P5 1 ülkeleri arasındaki toplantının, gelecek hafta İstanbul’da yapılmasını beklediklerini söyledi.

Toner, günlük basın toplantısında, ”ABD’nin pozisyonunun toplantının hala İstanbul’da 13 Nisan’da yapılacağı yönünde mi olduğuna” dair soru üzerine, ”Bizim hala beklentimiz o yönde. Ama toplantının yapılacağı yeri belirginleştirmemiz lazım” dedi.

Sorunun tekrar edilmesi üzerine Toner, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın sözlerinin ardından, İranlılardan diğer başka yerlerin isimlerini duyana kadar beklentilerinin, toplantının İstanbul’da yapılacağı yönünde olduğunu söyledi.

Toner, ‘ın ofisinin, toplantı yerini doğrulamaya ve sabitleştirmeye çalıştığını, ancak İran ile toplantının hala 13-14 Nisan’da İstanbul’da olmasını beklediklerini kaydetti.

Toner, bir başka soruya karşılık, bir toplantı yerinin diğerine tercih edilmesi gibi kararın kendilerine ait olmadığını ifade ederek, ”Ama Ashton ile çalışarak toplantı yerini sabitleştirmeye başlamamız önemli. Dolayısıyla, gelecek hafta buluşabileceğimiz bir yer var” dedi.

(AA)

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.