Hava kirliliğine Çin işi çözüm: Yeşillendirilmiş çatılar

Çin’in başkenti Pekin’de artan hava kirliliğinin çözümü için bina çatılarının yeşillendirilmesi uygulaması başlatıldı.
Pekin Belediyesi, yaptığı açıklamayla hava kirliliğinin önlenmesi için şehirdeki çatıların yeşillendirileceğini duyurdu. Buna göre, 2012 sonu itibarıyla kentte toplam 100 bin metrekarelik çatının yeşillendirileceği açıklandı.
Hava kirliliğinin en önemli parametrelerinden olan partiküler madde (PM 2.5) ve karbondioksit azaltımının hedeflendiği projeyle, astım başta olmak üzere hava kirliliğinin yol açtığı hastalıkların da önlenmesi amaçlanıyor.
Pekin’de yeşil alan oluşturmya müsait toplam 140 milyon metrekarelik boş çatı bulunduğu belirtiliyor. Kente aynı zamanda görsel anlamda bir zenginlik de katacağı düşünülen projeyle, yazın aşırı sıcak günlerinde hava sıcaklığının ve havadaki nem oranının da dengeleneceği düşünülüyor.
Yeşil çatılar, havadaki PM 2.5 oranını azaltmak için en etkili yollardan biri olarak biliniyor. Araç sayısının hızla arttığı Pekin’de, hava kirliliğiyle mücadele için şehrin farklı bölgelerindeki ağaçlandırma çalışmaları da sürüyor.
Öte yandan, yeşil çatı projesi, ormanlık alanın yüzde 44’ü bulduğu ve ciddi bir hava kirliliği sıkıntısı yaşanmayan Kanada’da da uygulanıyor.

(CENK ÖZKÖMÜR, PEKİN-İHA)

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.