Published On: Wed, Mar 28th, 2012

Çin: “Suriye’nin sözüne sadık kalmasını umuyoruz”

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Ley, Suriye’nin 6 maddelik Annan planını kabulüne ilişkin, Suriye’nin sözlerine sadık kalmasını umduklarını belirtti.

Hong, Çin tarafının Suriye’nin Annan planını kabul etmesinden mutlu olduğunu belirterek, bu konunun siyasi açıdan faydalı olduğunu belirtti.

“Suriye hükümetinin sözlerine sadık kalmasını umuyoruz” diyen Hong, Suriye hükümetinin Annan’ın 6 maddelik planını kabul etmesini bölgedeki çözüm adına önemli bir gelişme olarak nitelendirdi.

Bu planla ilgili son gelişmenin taraflar açısından önemli bir fırsat olduğunu ifade eden Hong, Annan’ın Çin ziyaretinin başarılı bir ziyaret olduğunu kaydetti.

Hong, Annan’ın temasları sırasında Çin Başbakanı Vın Ciabao ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Can Cıjün ile görüştüğünü söyledi.

Annan’ın temaslarının içeriğinin sorulması üzerine Hong, bu konuda Annan’ın ilgililerle fikir alışverişinde bulunduğunu ve Suriye’de tarafların şiddeti bırakıp, siyasal çözüm yolunu izlemesi konusunda hem fikir olduklarını belirtti.

Çin’in bu konuda aktif ve yapıcı bir yol izlemeye devam edeceğinin altını çizen Sözcü, Suriye meselesinin, mevcut yönetimin de katılımı dahilinde bir diyalog ortamında çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Hong, bu süreçte Çin’in ilgili taraflarla temasta olacağını belirtti.

Çin’in İstanbul’daki Suriye’nin dostları toplantısına katılması hususunda da Hong, Çin’in daha önce de bu konudaki tavrını ortaya koyduğu üzere Suriye’nin dostları toplantısına “bu şartlar altında katılmayı düşünmediklerini” vurguladı.

Arap Birliği toplantıları hakkında da konuşan Hong, bu toplantıların da bölgesel barış, istikrar ve kalkınmaya katkısı olacağını kaydetti.

(PEKİN -AA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>