Published On: Mon, Mar 26th, 2012

Esed’in ordusunu, Rus-İranlı komutanları eğitiyor

Share This
Tags

Suriye’de Beşar Esed’in ordusunda görev yaparken, verilen talimata uymadığı için ülkesini terk etmek zorunda kalan üst düzey askeri bir komutan, Suriye ordusunu Rusya ve İran’dan gelen komutanların yönettiğini söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un yakın bir zamanda Suriye’yi ziyaret ettiğini ifade eden komutan, ziyaretin ardından Esed’in savaş stratejisini değiştirdiğini anlattı.

Esed’in ordusundayken çok sayıda tankın sorumlusu olduğunu belirten subay, Cihan Haber Ajansı (Cihan)’na Suriye’deki gündeme ilişkin konular hakkında açıklamalarda bulundu. Aslen İdlip’li olduğunu belirten subay, eğitimini Rusya’da tamamladığını ve ardından 6 aylık eğitimden sonra Suriye ordusuna girdiğini söyledi. Suriye’nin Dera kentinde çok sayıda tankı yönetmek için görevlendirilen genç subay, burada sivil halkı bombalamadığı için ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Bir haftalık kaçış macerasının ardından Türkiye’ye sığınan genç subay, ülkesinde rejim karşıtı olan herkesin hastalandığı bahanesiyle götürülüp, iğne ile zehirlenerek öldürüldüğünü aktardı.

Orduda sadece Esed propagandasının yapıldığını belirten genç subay, bu propagandaların Tişrin, El Baas ve El Savra gibi gazeteler aracılığıyla yapıldığını söyledi. Kendisi, ordudayken üstü düzey askeri toplantılara Rusya’dan generaller geldiğine şahit olduğunu ifade eden genç komutan, Rus ve İran subayların Suriyeli askerlere eğitim verdiklerini kaydetti. Beşar Esed’in askeri bir yetenek olmadığını belirten genç subay, Esed’in tam tersi savaştan anlamadığını düşündüğünü dile getirdi. Rus istihbaratından üst düzey bir yetkilinin bulunduğunu ve bu ziyaretin ardından Esed’ın stratejisini değiştirdiğini vurgulayan genç subay, Suriye güvenlik güçlerinin birçok şehirde özellikle İdlip ve Humus’ta gelişigüzel şekilde ateş açmaya devam ettiğini anlattı.

Suriye güvenlik güçlerinin, bütün şehirlerde bombalama yaptığını belirten genç komutan, bugünlerde İdlip’e yoğunlaşmış durumda olduğunu söyledi. Rusya’nın Kofi Annan planını onaylamasına rağmen hala Suriye güvenlik güçlerini silahlandırdığı ifade eden Komutan konuşmasını söyle sürdürdü: “Rusya Suriye’ye zaman kazanmaya yönelik taktikler ve uluslar arası çözümden nasıl kaçılabileceğini öğretiyor. Askeri Rus uzmanları Suriye’nin operasyon ofislerinde çalışıyor. Rus uzmanlar, gösterilerin nasıl bastırılacağını öğretiyor. Rus subaylarının hala Suriye’de olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim.”

Sergio Lavrov’un son Suriye ziyaretinde şiddeti durdurmak amacıyla geldiğini belirten komutan, “Ancak aksine Suriye güvenlik güçlerinin göstericilere nasıl davranacağı ve onları nasıl durduracağı noktasında bilgiler paylaşıldığını biliyoruz. Ziyaretten sonra Suriye’de kontrol noktalarına daha fazla asker konuşlandırıldı. Yani taktiksel anlamda bilgiler verildi güvenlik güçlerine.” dedi. Suriye askerlerine İran askerlerinin de eğitim ve destek verdiğini aktaran komutan şunları söyledi: “Bazı muhaliflerden İran askerlerinin Suriye’de sahada olduklarını duyuyoruz. İran’dan ise hem silah hem de asker gönderme yönünden destek var Suriye ordusuna. İran devrim muhafızlarından çok sayıda asker yakalandı. Suriye topraklarında çok sayıda İran askeri var. Esed askerleriyle beraber hareket ediyor. Özgür Suriye Ordusu İran’dan gelen birçok aracı yakaladı. Bunların içinde çok sayıda silah ve mühimmat vardı. İran’dan Suriye’ye gelen bir uçakta silah ve mühimmat yakalanmıştı.”

Özellikle Rusya’nın silah ve mühimmat noktasında Suriye’ye destek verdiğini anlatan komutan, İran’ın ise hem silah hem mühimmat hem de asker noktasında yardımcı olduğunu ifade etti. Kendisinin de Rusya’da eğitim aldığını ve ondan sonra Suriye ordusuna katıldığını belirten komutan, “Suriye’de protestolar başlamadan önce irtibatta olduğum çok sayıda Rus subay vardı. Bu subaylar ordunun birçok yerinde çalışıyorlardı. Bu şahıslar uzman kişiler. Bu şahıslara bugünlerde ulaşamıyorum. Ulaşsam bazı sorularım olacaktı.” şeklinde sözlerini tamamladı.

(HATAY -CHA)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>