BM’de Ortadoğu Zirvesi

Ali Çınar, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, bir kez dha Suriye Devlet başkanı Beşar Esad’a Suriye’deki kanlı saldırılara son verme ve BM Güvenlik Konseyi’ne de tek ses olmaları çağrısı yaptı. Suriye’deki durumu ”derin bir felaket” olarak yorumlayan Genel Sekreter Ban Ki-moon, uluslararası topluma, Suriye halkına yardım etme çağırısında da bulundu.

Rusya ve Çin bugüne kadar Güvenlik Konseyi’nde Suriye aleyhine iki tasarıyı veto etmesinin ardından, Konsey üyelerinin dışişleri bakanları bugün sabah erken saatlerde New York’taki BM Genel Merkezi’nde bir toplantı yaptı. Konsey’in Ortadoğu toplantısında Arap Baharı görüşüldü.

İngiltere Dışişleri Bakanı Willaim Hague’un başkanlığında düzenlenen toplantıya BM Genel Sekreteri Ban’la birlikte, Konsey üyesi ülkelerden ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ve Portekiz Dışişleri Bakanı Paulo Portas katıldı.
BM Genel Sekreteri Ban, BM Güvenlik Konseyi’nin Ortadoğu’daki Arap Baharı dolayısıyla yaşanan değişimin ele alındığı toplantısında bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, “Tunus’ta demokratikleşme devam ediyor. Libya diktatörlük yıllarını geride bıraktı. Yemen’de yeni seçilen bir devlet başkanı var. Bölgede, en başta kadınların ve gençlerin özgürlük ve insan hakları çağrıları devam ediyor” diyen Ban, Suriye’de demokrasi çağrılarıyla başlayan sürecin tehlikeli bir şiddet sarmalına dönüştüğünü ve hem Suriye’yi hem de bölgeyi istikrarsızlığa ve belirsizliğe ittiğini belirtti.

Suriye’de hükümetin kendi halkını koruma yükümlülüğünü yerine getiremediğini vurgulayan Ban, Esad rejiminin bazı kentlerde vatandaşlarını, askeri operasyonların ve orantısız güç kullanımının kurbanı haline getirdiğini belirtti.

Ban şöyle konuştu: “Bu utanç verici askeri operasyonlar devam ediyor, kadın ve çocuklar da dahil ölümler devam ediyor. BMGK’ya BM’nin insani yardım faaliyetlerinin desteklediği için teşekkür ederiz. Yardımcım Valeri Amos’un çabaları devam ediyor. Suriye’deki askeri operasyonları soruşturan uluslararası soruşturma komisyonu, Suriye hükümetinin ülkede insanlığa karşı suça kadar varan yaygın ve sistematik insan hakları ihlalleri yaptığı sonucuna vardı. Ancak ülkede ihtilaf ve silahlanma devam ediyor. Uluslararası toplumun şiddeti durdurması gerek. Bildiğiniz gibi özel temsilcimiz Sayın Kofi Annan hafta sonunda Suriye’yi ziyaret etti ve iki kez Devlet Başkanı Beşar Esad, muhalefetin bir bölümü ve dini liderlerle görüştü. Sayın Annan, Esad’la kapsamlı görüşmelerde bulundu ve ona somut önerilerde bulundu.”

ABD Dışişleri Bakanı Clinton da, BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, “Hükümete bağlı ordu güçlerinin işlediği önceden planlanmış cinayetlerle, sivillerin kuşatma altında kendini savunmak için yaptığı hareketlerin bir tutulmasını reddediyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı, “Ne gülünçtür ki, Esad BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan’la görüşürken bile, Suriye Ordusu Idlib, Hama, Humus ve Rastan’da saldırı düzenliyordu” diye konuştu.

Toplantıya  katılan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, toplantının ardından Suriye’yi görüşmek üzere ikili görüşme gerçekleştirdi.

Güvenlik Konseyi’nin bugün toplantısında, Genel Sekreter Ban’ın tavsiyesi doğrultusunda, Libya’da görev yapan BM siyasi misyonunun görev süresini oybirliğiyle bir yıllığına uzattı. Libya’daki BM misyonu, ülkede demokrasinin yerleşmesi, kamu asayişinin sağlanması konularında yönetime yardımcı oluyor.

Öte yandan, BM, ABD, Rusya ve AB’den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü de BM’de Genel Sekreter’in makamında bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda Hillary Clinton dışında, Lavrov ve Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe de bir konuşma yaptılar.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.