Published On: Mon, Mar 12th, 2012

ABD ve Rusya BM nezaretinde Suriye’yi görüştü

Share This
Tags

ABD Dışişleri Bakanı Clinton ile Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un evsahipliğinde biraraya geldi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, New York’taki BM genel merkezinde ABD ve Rusya Dışişleri Bakanları ile bir araya geldi.

BM Güvenlik Konseyi toplantısına katılmak üzere ABD’nin New York kentinde bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, toplantının ardından ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un ev sahipliğinde bir araya geldi.

BM genel merkezinde bir araya gelen liderlerin gündeminde Ortadoğu’daki son gelişmelerin yanı sıra Suriye ve ABD ile Rusya arasındaki ilişkilerin ele alındığı bildirildi. Görüşmeye ayrıca, Ortadoğu temsilcisi Tony Blair ve diğer yetkililerin katıldığı bildirildi.

Toplantıda ayrıca liderlerin geçtiğimiz günlerde İsrail ile Filistin arasında artan şiddet olaylarını ele aldığı ve ortak fikir olarak taraflara itidal çağrısında bulunulduğu belirtildi.

BAN Kİ-MOON GÜVENLİK KONSEYİ’NDE KONUŞTU
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM Güvenlik Konseyi’nin dönem başkanı İngiltere’nin girişimiyle düzenlenen Arap Baharı’nın ardından Ortadoğu’da değişim konusunun ele alındığı toplantıda da bir konuşma yaptı.

Arap Baharının hem Ortadoğu bölgesini hem de dünyayı değiştirdiğini belirten Ban, “Tunus’ta demokratikleşme devam ediyor. Libya diktatörlük yıllarını geride bıraktı. Yemen’de yeni seçilen bir devlet başkanı var. Bölgede, en başta kadınların ve gençlerin özgürlük ve insan hakları çağrıları devam ediyor” dedi. Ancak bölgede hayatını kaybeden insanların sayısının fazla olduğunu söyleyen Ban, Suriye’de demokrasi çağrılarıyla başlayan sürecin tehlikeli bir şiddet sarmalına dönüştüğünü ve hem Suriye’yi hem de bölgeyi istikrarsızlığa ve belirsizliğe ittiğini belirtti.

Suriye’de hükümetin kendi halkını koruma yükümlülüğünü yerine getiremediğini vurgulayan Ban, Esad rejiminin bazı kentlerde vatandaşlarını, askeri operasyonların ve orantısız güç kullanımının kurbanı haline getirdiğini belirtti.

Ban şöyle konuştu: “Bu utanç verici askeri operasyonlar devam ediyor, kadın ve çocuklar da dahil ölümler devam ediyor. BMGK’ya BM’nin insani yardım faaliyetlerinin desteklediği için teşekkür ederiz. Yardımcım Valeri Amos’un çabaları devam ediyor. Suriye’deki askeri operasyonları soruşturan uluslararası soruşturma komisyonu, Suriye hükümetinin ülkede insanlığa karşı suça kadar varan yaygın ve sistematik insan hakları ihlalleri yaptığı sonucuna vardı. Ancak ülkede ihtilaf ve silahlanma devam ediyor. Uluslararası toplumun şiddeti durdurması gerek. Bildiğiniz gibi özel temsilcimiz Sayın Kofi Annan hafta sonunda Suriye’yi ziyaret etti ve iki kez Devlet Başkanı Beşşar Esad, muhalefetin bir bölümü ve dini liderlerle görüştü. Sayın Annan, Esad’la kapsamlı görüşmelerde bulundu ve ona somut önerilerde bulundu.”

Konsey’den Annan’ın çabalarını desteklemesini isteyen Ban, son dönemde Rusya ve Çin’in Suriye’ye ilişkin yaptıkları girişimleri de takdir ettiğini bildirdi.

Ban, ”Bu kritik aşamada BMGK’nın tek sesle konuşması çok önemli. Umarım Konsey güçlü bir iradeyi yansıtan bir karar tasarısı üzerinde uzlaşmaya varır” diye konuştu.

GAZZE – İSRAİL – İRAN
Genel Sekreter Ban, son günlerde Gazze ve İsrail arasında gerilimin yükselmesinden derin endişe duyduğunu da ifade ederek ”Gazze’den İsrail’e atılan roketler kabul edilemez ve derhal sona erdirilmeli. İsrail’e de itidal çağrısında bulunuyorum” dedi.

Ban, bölgede İran’ın nükleer programına duyulan endişeden kaynaklanan gerilimin de diplomatik yollarla sona ermesi gerektiğini belirtti.

AJANSLAR

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>