BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye düellosu

BM Güvenlik Konseyi’nin bu haftaki baş gündem maddesi, Arap Birliği’nin Suriye planı olacak. Bugünkü toplantı öncesinde, ABD’den toplantıyla ilgili özel bir uyarı geldi.

31 Ocak 2012 Salı
Selçuk Acar, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
(TURKISH JOURNAL)

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin, BM Güvenlik Konseyi’nin bu haftaki baş gündem maddesi, Arap Birliği’nin Suriye planı olurken, bugünkü toplantı öncesinde, ABD’den toplantıyla ilişkin özel bir uyarı geldi.

Konseyin bugünkü Suriye görüşmesi öncesinde, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından, toplantıyla ilgili özel bir uyarıda bulunuldu.

ABD Dışişleri Bakan Hillary Clinton “BM Güvenlik Konseyi harekete geçmeli, Esad gitmeli” diyerek, 15 üye ülkeye hitaben Suriye’deki krizin çözümüne yönelik tasarı taslağının kabul edilmesi çağrısında bulundu.

Öte yandan, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice da, Suriye’deki krize ilişkin olarak BM Güvenlik Konseyi’nin son 10 aydır harekete geçememesinin sonuçlarının ağır olduğunu bildirerek, ”Konsey’in artık harekete geçmesi oldukça önemli” dedi. Büyükelçi Rice, Suriye konusundaki açıklamasında ”Güvenlik Konseyi’nin Arap Birliği girişimini desteklemesi oldukça önemli. Arap Birliği planının tümünü kucaklamamız gerekiyor” diye konuştu.

Rusya’nın desteklemediği Suriye’deki duruma ilişkin Arap Birliği Suriye çözüm planını konu alan Konseyin bugünkü toplantısına, Birliğin Genel Sekreteri Nebil El Arabi ile birlikte; Konseyin veto yetkili 3 ülkesinden, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İngiliz Dışişleri bakanı William Hague ve Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe’nin de katılıyor.

AB destekli Arap Birliği’nin tasarı taslağının ele alınacağı toplantıya ABD, İngiltere ve Fransa’nın Dışişleri Bakanları düzeyinde katılması, toplantının önemi kadar, Suriye’deki rejim karşıtlarında destek manasına geliyor.

Toplantı öncesinde ABD’nin Bakan Clinton yoluyla yaptığı açıklamda; “Güvenlik Konseyi, Suriye rejimine yaptıklarının barış ve güvenliği tehdit ettiğini açıkça söylemelidir” ifadesine yer verildi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı ise, ABD’nin ve bazı batılı ülkelerin Suriye konusundaki son açıklamalarını esefle karşıladığını belirten açıklamalarına karşın, Suriye’deki krizin çözülmesine yönelik tasarı taslağıyla ilgili bir açıklama da, Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney’den geldi.

Carney konuyla ilgili açıklamasında, Rusya’nın Suriye ile müzakerelere aracılık etmesine sıcak baktıklarını, Washington’un Suriye’de şiddeti durduracak siyasi bir çözümü desteklediğini bildirdi.

Beşşar Esad’ın görevi bırakmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Carney, Esad yönetiminin kontrolü kaybettiğini söyledi.

Arap Birliği’nin Cuma günü Fas’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Luliçki tarafından Konsey’e sunduğu taslak metin, Fransa ve İngiltere’nin, Katar, Fas, Almanya, Portekiz ve ABD dışişleri bakanlarının görüşünü aldıktan sonra Suriye’ye yönelik bir çözüm paketini içeriyor. Pakette ise, Beşşar Esad’ın yetkilerini yardımcısına devretmesi ve iki ay içerisinde bir birlik hükümeti kurulması öngörülüyor. Taslakta, Suriye’ye yönelik güç kullanımı ya da silah ambargosu gibi yaptırımlar bulunmuyr. Karar taslağının Konsey’e sunulmasının ardından, Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin taslağı desteklemdiklerini açıklamıştı.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.