TADF Başkanlığına seçilen genç aday Ali Çınar, zor görevine başladı

ABD’de faaliyet gösteren bir çok Türk Derneğinin çatı kuruluşu olan Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanlığı’na seçilen Ali Çınar, zor görevine başladı.

24 Ocak 2012 Salı
(TURKISH JOURNAL)

ABD’de faaliyet gösteren bir çok Türk Derneğinin çatı kuruluşu olan Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanlığı’na seçilen Ali Çınar, zor görevine başladı.

”İlişki odaklı değil, icraat odaklı bir yeni dönem” iddiasıyla başa gelen Çınar’ın önündeki en büyük sorunlardan biri, dernek binasıyla Türkevi’nin yeniden yapılması nedeniyle kendine yeri bir yer bulmak zorunda kalması olması bekleniyor. Ayrıca önceki yönetimden kalan bazı sorunlarla birlikte bir takım borçları da devralan Çınar, zor bir dönemde bu göreve talip olarak genç yaşına rağmen büyük bir cesaret örneği göstermiş oldu. Kendisi gibi İcraa Kurulu da gençlerden oluşan Çınar ve ekibinin ABD’deki yıpranan TADF imajının düzeltilmesi dışında, resmi makamlarla ve Türk toplumuyla güçlü ilişkiler kurarak, Türklerin ABD’de siyasi bir güç olarak varlık göstermelerinde katkı sağlamaları bekleniyor.

Çınar’ın bu göreve, ABD’nin çeşitli eyaletlerinde faaliyet gösteren 43 Türk derneğinin beşer oy kullandığı seçimde, 215 delegenin 129’unun oyunu alarak iki yıllığına seçildi. Diğer Başkan adayı tecrübeli işadamı Güşan Yediç ise, üye derneklerden 85 oy aldı. Seçime başkan adayı olarak giren diğer aday Yalovalı reklamcı Faruk Acar’ın da, seçimin ardından İcra Kurulu üyesi olduğu açıklandı.

Öte yandan, Türk toplumunun TADF’den en büyük beklentilerinden biri de, Türk yürüyüşlerinde bir takım kişi ve firmalara küçük rantlar sağlaması yerine, Türk toplumuna layık, Amerikalılarla birlikte resmi makamların ve medyanın ilgisine çeken etkinlik ve Türk Günü yürüyüşe imza atması.

Hemen hemen tamamına yakını ABD’de hala göçmen psikloljisiyle yaşayan Türklerin, Amerikan toplumuyla kaynaşırken, ülkenin siyasetinde etkin bir rol alıp kendilerinin ve ana vatanlarının davalarına olumlu katkı sağlamalarının önünün açılması da, Ali Çınar’ı bekleyen hayati konulardan olacak.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.