Yüz naklini yapan doktor; Türkiye’deki ”ilk”lerin ameliyatını anlattı

Türkiye’nin ilk yüz nakli ile dünyada ilk kez aynı anda bacak ve 2 kol nakli ameliyatını gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özkan, iki ameliyatın da başarılı geçtiğini belirterek, “Dünya’da bir çok ilki içeren ameliyatlar yaptık” dedi.

21 Ocak 2012 Cumartesi

Türkiye’nin ilk yüz nakli ile dünyada ilk kez aynı anda bacak ve 2 kol nakli ameliyatını gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, iki ameliyatın da başarılı geçtiğini belirterek, “Dünya’da bir çok ilki içeren ameliyatlar yaptık” dedi.

Uşak’ta geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden Ahmet Kaya’dan alınan yüzü Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen ameliyat ile 19 yaşındaki Uğur Acar’a, 2 kol ve bacağı ise 34 yaşındaki Atilla Kavdır’a nakleden AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahisi Ana Bilim Dalı’nda görevli Prof. Dr. Ömer Özkan, ameliyatın ardından hastane bahçesinde düzenlediği basın toplantısında, Akdeniz Üniversitesinin her zamanki gibi gerekeni yaptığını söyledi.

Türkiye’de yüz naklini ilk kim yapacak şeklinde tartışmalar olduğunu hatırlatan Özkan, “Tabii ki ilk biz yapacaktık ve yaptık. Dünya’da birçok ilki içeren ameliyatlar yaptık. Önümüzde her iki ameliyat için de kritik 10-15 günl ük bir süremiz var. Bu süreyi atlatırsak tarihe altın harflerle yazmış olacağız” dedi.

Akdeniz Üniversitesinin bir marka haline geldiğini anlatan Özkan, “bu marka içerisinde yapmaları gerekeni yapmanın mutlululuğunu yaşadıklarını” kaydetti.

Yüz nakli konusunda zorlandıkları kısımlar olduğunu ifade eden Özkan, “Aileden izin alma aşaması ve dokuların buraya getirilme aşaması bizi zorladı. Türkiye’de en fazla doku grupları belirlenmiş yüz, kol ve bacak nakli yapabilecek durumdaydık. Bunu da gerçekleştirdik. Bundan sonra başka kurumlar da yapacaktır. Biz öncü olduk. İnşallah devamı gelir” dedi.

Ameliyatın tam yüz nakli olduğunu vurgulayan Özkan, “Reddedilmeyle ilgili olan ilk 10 günlük sürecin ardından 3, 6 ve 1 yıl gibi kontrol edilmesi gereken dönemler var” diye konuştu.

Kol ve bacak ameliyatının da başarıyla tamamlandığını anlatan Özkan, “Dünyada ilk defa bir aile hem yüzü hem de uzuvları bağışlıyor. Bu bizim başarımız kadar onların da erdemi. Onlara teşekkür ediyoruz.” dedi.

Ameliyat yapılan hastaları uzun süredir psikolojik tedavi altına aldıklarını kaydeden Özkan, ameliyatların ardında da bu psikolojik takibin devam edeceğini belirtti.

Basın toplantısına katılan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ise Türk insanının çalışkanlığı ile bir ilki daha başarmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. Üniversite olarak Türkiye’nin ilk yüz nakli ameliyatını yapmanın gururunu yaşadıklarını belirten Kurtcephe, donör ailenin de tarihe ismini altın harflerle yazdırdığını kaydetti. Kurtcephe, “Aynı hastaya çift kol ve bacak nakli ile dünyada büyük bir başarıya imza attık. Dünya’da ilk defa bir hastaya aynı anda çift kol ve bacak naklini yapan hastane olduk. Yapılan çalışmaları çok yakından takip ettim. Türk milletinin huzurunda ameliyatı gerçekleştiren ekibe teşekkür ediyorum” diye konuştu. (ANTALYA -AA)

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.