Published On: Fri, Dec 30th, 2022

BM Genel Sekreteri Guterres: “Barışa  hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var”

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER – Ali Çınar- António Guterres, “Her Yeni Yıl bir yeniden doğma anıdır,” diyerek, Eski yılın küllerini süpürüp, daha aydınlık bir güne hazırlanıyoruz aciklamasinda bulundu.Guterres,yeni yil mesajinda,  2022’de milyonlarca insan gerçekten zorda kaldi diyerek, 100 milyondan fazla kişinin şiddet, orman yangını, kuraklık, yoksulluk ve açlıktan kaçmak zorunda kaldığını söyledi.

“2023’te barışa hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var. Çatışmaları diyalog yoluyla bitirmek için birbirimizle barışa. Daha sürdürülebilir bir dünya inşa etmek için barış ve iklimimizle barışa.” Guterres, barışın aile ve evlere de gerektiğini  belirtir iken, ancak bu şekilde kadınlar ve kızlar haysiyet ve güven içinde yaşayabilir,” ifadelerini kullandı. Ayrıca barışçıl protestolara karşı sıklıkla şiddetle müdahale edilen sokaklara da barış gerektiğinin altını çizen Guterres, Göstericiler ve toplulukların “insan haklarının tamamının korumasına ihtiyacı var” dedi. Özellikle de dini inancı olanlar için ibadethanelerde barış olması ve diğer inançlara yönelik tahammülün artması gerektiğini vurgulayan Guterris’in, barış odaklı yeni yıl mesajı dikkat çekti.

Ayrıca dezenformasyon ve komplo teorileri yerine tüm toplumların internetten “nefret söylemi ve suistimalden arındırılmış” biçimde faydalanabilmesi için çevrimiçi barışın da olması gerektiğini söyleyen Guterres, “Gelin 2023’te barışı söz ve eylemlerimizin merkezine koyalım.Birlikte 2023’ü barışın hayatlarımızda, evlerimizde ve dünyamızda yeniden tesis edildiği yıl yapalım.” dedi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>