Published On: Sun, Jan 9th, 2022

New Jersey’deki COVID-19 vakaların yüzde 95’i Omricon türünde

NEW JERSEY (TURKISH JOURNAL)- Selcuk Acar – Her gün on binlerce yeni COVID-19 vakasının yaşandığı ve vaka pozitiflik oranlarının yüzde 60’a çıktığı New Jersey eyaletinde, Halk Sağlığı Komiser Yardımcısı Dr. David Adinaro, eyaletteki COVID-19 vakaların yüzde 95’inin Omricon türünde olduğunun tahmin edildiğini bildirerek, “Pandeminin yeni ve farklı bir aşamasındayız” dedi.

Dr. Adinaro, Montclair Eyalet Üniversitesi’ndeki Kooperatif Medya Merkezi tarafından düzenlenen sanal basın brifingde yeni COVID-19 varyantı Omicron’un Kasım 2021’in sonlarında ortaya çıktığı New Jersey’de bu alandaki son gelişmeler hakkında bilgi vererek, gazetecilerin sorularını cevapladı.

“Pandeminin yeni ve farklı bir aşamasındayız”

Açıklamasında, 5 Ocak itibariyle, 700’den fazlası yoğun bakım ünitesinde ve 350’den fazlası da ventilatöre ihtiyaç duyan 5 bin 600 kişinin hastaneye kaldırıldığı bilgisini veren Dr. Adinaro, bunu “rahatsız edici” değerlendirdi. “Çünkü eyaletteki 72 hastanenin de kronik hastalıkları ve mevsimsel grip hastalarına bakmakla meşgul olduğunu” belirten Dr. Adinaro, “Pandeminin yeni ve farklı bir aşamasındayız” dedi.

Açıklamasında, “Hastaların daha küçük bir yüzdesinin hastaneye yatırılması gerekiyor ve hastaneye kaldırılan hastaların daha küçük bir yüzdesinin yoğun bakıma ihtiyacı var veya entübasyona ve ventilatöre yerleştirilmesi gerektiği”ni belirten Adinaro bunu iyi haber olarak yorumlarken, vakaların hastanelerde ezici sayıda hasta görülebileceğini ve aynı zamanda hastanelerin kronik hastalıklar ve grip için orada bulunan çok sayıda kişiye de bakmakla meşgul olmasının hastaneleri zorlayabileceğini hatırlattı.

Mart 2020’den bu yana 26 bin 354 kişinin yaşamını yitirdiği New Jersey’de laboratuvar raporlu 58 kişinin hayatını kaybettiğini bildiren Adinaro, eyalet çapındaki COVID vakalarının yüzde 95’inin kasım ayı sonlarında New Jersey’de görülen Omicron türü olduğunun tahmin edildiğini belirtti.

“Aşı olmanın önemi hiç bu kadar amaca uygun olmamıştı

Semptomatik olan bireyler için test yapılana kadar toplum içinde maske takmaya, sosyal mesafeye ve izolasyona devam etmenin önemini vurgulayan Dr. Adinaro, özellikle çocuklar başta olmak üzere uygun olan herkesin aşılanması gerektiğinin altını çizdi.

Dr. Adinaro açıklamasında, “Aşı olmanın önemi hiç bu kadar amaca uygun olmamıştı. COVID ortadan kalkmıyor” ifadesini kullanırken, “Çocuğunuzu aşılatmak, onları korumanın ilk ve en önemli adımıdır.” dedi.

Önümüzdeki haftalarda kuzey New Jersey’de iki aşı megasitesinin açılacağının bilgisini de veren Adinaro, COVID-19 testi sıralarının uzunluğunun farkında olduklarını belirterek, laboratuvar çalışanlarının hasta olduğunu bunun da sonuçların alınmasının uzun sürmesine neden olduğunu belirtti.

Essex County’de federal olarak işletilen bir test sahasının günde yaklaşık bin kişiyi test ettiği bilgisini veren Adinaro, eyaletin testleri hızlandırmak için diğer ilçe ve yerel sağlık yetkilileriyle yakın bir şekilde çalıştığını söyledi. Dr. Adinaro ayrıca Ulusal Muhafız personelinin yakında uzun süreli bakım tesislerinde yardımcı olacağını ve Acil Yardım Teknikerlerinin (EMT) aşıları uygulamak için eğitileceğini ifade etti.

Delta varyantından daha bulaşıcı, daha az şiddetli, ancak vaka yükleri açısından sağlık sistemini tehdit eden Omricon varyantlı COVID-19 hastalarının, solunum sorunlarından ziyade baş ağrısı ve boğaz ağrısı şikayetleri bulunuyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>