Published On: Thu, Jan 6th, 2022

DSÖ: Omicron yenmek için % 70 aşılama hedefine ulaşılmalı

Share This
Tags

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)- Ali Çınar- Dünya Sağlık Örgütü’den (DSÖ) üst düzey bir epidemiyolojist, Omicron varyantı da Delta varyantı gibi hızla yayılırken ülkelerin pandemiden “hatırlatma dozu” ile kurtulamayacağını mesajını hatırlattı.

Dr. Maria Van Kerkhove, “Yoğun sosyal etkileşimler, etkileri kanıtlanmış toplum sağlığı önlemlerinin kısmen uygulanması ve küresel aşılama oranının yetersizliği gibi durumlar her tür varyant ve virüsün çoğalmasına ortam oluşturan durumlardır” dedi.

Cenevre’de gerçekleştirdikleri basın toplantısı sırasında DSÖ, tatil döneminden önce 128 ülkenin Omicron varyantını tespit ettiklerini bildirdiğini açıkladı.

DSÖ epidemiyolojisti Dr. Abdi Mahamud gazetecilere yaptığı açıklamada, Omicron varyantının diğer coronavirüs türlerine kıyasla daha ciddi olup olmadığına dair yeterli veriye sahip olmadıklarını bildirdi.

COVID-19 bulaşma sayılarında görülen ani artışlarla “ağır darbe yiyen” Londra’da hastaneye yatış oranı, aşılamanın mümkün olmadığı 2020’ye kıyasla daha düşük bir oranla yüzde 20 civarlarında.

Mahamud “Yani, vermek istediğim asıl mesaj, aşılıysanız, korunuyorsunuz fakat savunmasızsanız ya da aşısızsanız Omicron, diğer insanlarda ne kadar hafif seyretmiş olursa olsun size ağır darbe indirebilir,” diyerek “Bu nedenle, aşılama hayati önem taşımakta.” ifadesini kullandı.

DSÖ epidemiyolojisti artmakta olan çalışmaların Omicron varyantının üst solunum yolunu etkilemekte olduğunun görüldüğünü ve bu nedenle hafif seyrettiğini belirtti.

Diğer türler ciğerleri etkileyerek ağır pnömoniye neden olabileceğini ifade eden Dr. Mahamut, “Fakat Omicron varyantının değerlendirilmesinin kanıtlanabilmesi için ayrıntılı araştırmalara gerek duyuluyordu. Diğer ülkeleri yüzde 70 tam aşılama oranını zorlamaya itmeden önce “Asıl zorluk en savunmasız nüfusların aşılanması” dedi.

Dr. Mahamut, virüsün “aşılanmayanların olduğu kalabalık ve havasız ortamlarda” çoğaldığını belirterek bu tür ortamların COVID-19 mutasyonu için ideal yerler olduğunu belirtirken, “Beta’da gördük. Delta’da gördük. Omicron’da gördük. Milletlerin %70 aşılamaya ulaşması küresel çıkarımız için gerekli” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>