Published On: Thu, Dec 23rd, 2021

ABD’de Covid-19 yardım programından hile yoluyla 100 milyar dolarlık sahtekarlık

Share This
Tags

NEW YORK – ABD’de Covid-19 yardım programından hile yoluyla 100 milyar dolarlık sahtekarlık yapıldığı ortaya çıktı.

ABD Gizli Servisi, Covid-19 salgını nedeniyle işlerini kaybeden kişi ve işletmelere yardım için kurulan destek programlarında hile yapılarak, en az 100 milyar dolarlık dolandırıcılık yapıldığını açıkladı.

Salgındaki dolandırıcılıkları araştıran Gizli Servis Koordinatörü Roy Dotson, ABD Çalışma Bakanlığı ve Küçük İşletme İdaresinden alınan veriler incelendiğinde, 3,4 trilyon dolarlık salgın destek programları kapsamında yapılan ödemelerin yaklaşık yüzde 3’ünde usulsüzlük yapıldığının tespit edildiğini bildirdi.

Söz konusu yüzdenin büyük kısmını işsizlik maaşı ödemelerinin oluşturduğu açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı, yaklaşık 87 milyar dolarlık işsizlik yardımının uygunsuz şekilde ödenmiş olabileceğini ve önemli kısmının dolandırıcılık olarak değerlendirilebileceğini bildirdi.

Salgın ödemelerindeki dolandırıcılıklara ilişkin 900’den fazla aktif soruşturmanın devam ettiği ve şu ana kadar 100 kişinin tutuklandığı kaydedilen açıklamada, 1,2 milyar dolar paraya el konduğu ve dolandırıcılıkla elde edilen 2,3 milyar dolarlık fonun iade edildiği belirtildi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>