Published On: Mon, Dec 13th, 2021

COVID-19 New Jersey’de de en çok beyaz olmayan azınlıkları etkiledi

NEW JERSEY (TURKISH JOURNAL)- Selçuk Acar – New Jersey Citizen Action’ın (New Jersey Vatandaş Eylemi-NJCA) Yoksullukla Mücadele Programı Direktörü Renee Koubiadis, COVID-19 pandemisi sürecindeki ekonomik krizde eyalette kirada oturanların ve beyaz olmayan ev sahibi azınlıkların zor durumda kaldıklarını söyledi.

COVID-19 pandemisinin yol açtığı mali sorunlar nedeniyle New Jersey eyaletinde kirada oturanlara yardım etmek için federal ve eyalet finansmanından 1,2 milyar dolar ayrılırken, bu fona son başvuru ve tahliye moratoryumunun 15 Aralık’ta sona ermesiyle, en çok beyaz olmayan kiracı azınlıkların etkilemesi bekleniyor.

ABD’de Türklerin en fazla yerleşik olduğu eyaletlerden biri olan New Jersey’de yaşayanlar için sosyal, ırksal ve ekonomik adalet için mücadele eden bir sivil toplum kuruluşu olan NJCA’nin Yoksullukla Mücadele Programı Direktörü Koubiadis, Montclair Eyalet Üniversitesi Kooperatif Medya Merkezi’nin düzenlediği brifingde bir konuşma yaparak, gazetecilerin sorularını cevapladı.

İhtiyaç duyanlar bilgiye ulaşamayabilirler

Koubiadis konuşmasında eyalette, kira ve tahliye gibi konulardaki destekten yararlanma imkanın herkese açık olduğunu bildirirken, belli bir yoksul kesiminin ihtiyaç duyduğu bilgiye ulaşamayabileceğini vurguladı.

Koubiadis, “Neredeyse 20 yıldır yoksul ve evsiz insanlarla çalıştım ve onların statülerini gerçekten koruma yolunda daha fazla engel olduğunu bizzat gördüm” diyerek, özellikle eyaletteki belgesiz kişilerin, sosyal medya ve diğer iletişim hatlarındaki yanlış bilgiler nedeniyle ihtiyaç duydukları ve sahip olmayı hak ettikleri bilgileri aramaya çalışırken savunmasız olabileceğini ifade etti.

Ağustos ayında çıkarılan yeni yasada bu hakların ne olduğu konusunda yanlış bilgiler olduğunu ifade eden Koubiadis bu kişiler için ayrıca “Şu anda ne yapmaya hakları olduğunu anlayamayabilirler.” ifadesini kullandı.

Koubiadis, kiracıların ve tahliye davalarının üçte birinin Newark’ın bulunduğu Essex County’de olduğu örneğini verirken, o bölgede kesinlikle beyaz olmayan kiracıların ve yoksulların daha fazla yoğunlaşmış olduğunu hatırlattı.

Koubiadis, “21 ilçenin tümünde, bu yoksulluk yoğunluğunun, siyahi insan yoğunluğunun ve genel olarak düşük gelirli insanların yoğun olduğunu gösterdik.” dedi.

Belgesiz göçmenler devlet yardımını almada geri kalıyor

Make the Road New Jersey’nin baş organizatörü Nedia Morsy ve New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki Göç Politikası Enstitüsü müdürü Muzaffar Chishti de Kooperatif Medya Merkezi’nin daha önceki brifinglerinde birindeki konuşmalarında, New Jersey’deki göçmenlerin koronavirüs pandemisi karşısında büyük zorluklarla karşılaşmaya devam ettiğini vurgulamıştı.

Morsy konuşmasında, göçmenlerin son on yılda işsizlik fonuna 1,2 milyar dolar katkıda bulunduğuna işaret ederek, belgesiz göçmenler ve ailelerinin neredeyse her türlü devlet yardımında geride kaldığının altını çizmişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>