Published On: Sun, Nov 28th, 2021

Kovid-19 Omikron varyantı Kuzey Amerika’da; Dr. Fauci’den Amerikalılara aşı çağrısı

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)- Omikron varyantının ilk vakaları, Kuzey Amerika’da Kanada’da görüldüğü açıklanırken, ABD Başkanı Joe Biden’ın Sağlık Başdanışmanı ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, Güney Afrika’da görülen yeni KOVID-19 varyantı Omikron ilgili açıklamasında, seyahat yasağını, yayılması yüksek ihtimal olan yeni varyanta karşı hazırlık olarak Amerikalıların tamamen aşılanmaları için bir fırsat olarak kullanılması gerektiğini söyledi.

NBC’nin “Meet the Press” programında konuşan Dr. Fauci, Omikron hakkında hala bilinmeyen çok şey olmasına rağmen, aşıların kanıtlanmış bir koruma sağladığını söyledi.

Yeni Omikron koronavirüs varyantının diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olduğunu belirten Dr. Fauci, Amerikalıları varyantın bulaşmasından önce aşı olmaya çağırdı.

Dr. Fauci, aşının ilk enfeksiyona karşı koruma sağlamada o kadar iyi olmayabileceğini, ancak yeni varyantın neden olabileceği ciddi zararı azaltmada çok önemli bir etkisi olduğunu ifade etti.

Güney Afrikalı sağlık yetkililerinin Omikron varyantının yükselişini gözlemlediklerinde COVID-19 raporlarında şeffaf olduklarını belirten Dr. Fauci vakalarda birden bire ciddi bir atış olduğunu söyledi.

Dr. Fauci, seyahat yasaklarıyla ilgili olarak ise “Bizi daha iyi hazırlamak, aşıları gözden geçirmek, aslında çok da önemli olmayan bir şeye gerçekten hazır olmak, ama en kötüsüne hazır olduğumuzdan emin olmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri Direktörü Francis Collins de, “Fox News Sunday”e yaptığı açıklamada, bilim adamlarının varyantın mevcut KOVID-19 aşılarından kaçıp kaçamayacağını bilmelerinin muhtemelen iki ila üç hafta laboratuvar ve saha çalışmaları alacağını söyledi. Dr. Collins de halka aşı olmaları çağrısında bulundu.

Beyaz Saray cuma günü yaptığı açıklamada, pazartesi gününden itibaren Güney Afrika ve diğer yedi Afrika ülkesinden seyahatleri yasaklayacağını duyurmuştu.

Omikron varyantının ilk vakaları, Kanada’da

Kanada’da, Ontario Eyaletinde, Ottawa’da Kovid-19’un Omikron varyantının doğrulanmış iki vakasının kaydedildiği duyuruldu.

Ontario Eyalet Hükümetinin açıklamasında, “Ottawa’da her ikisi de Nijerya’dan yakın zamanda seyahat eden iki kişiden bildirilen iki Kovid-19 Omikron varyantı vakası doğrulandı. Ottawa Halk Sağlığı ekipleri, hastaları tecrit altına aldı.” ifadelerine yerildi.

Ontario Eyaleti Başbakan Yardımcısı ve Sağlık Bakanı Christine Elliott da açıklamasında şunları kaydetti:

“Omikron varyantına karşı en iyi savunma, sınırımızda durdurmaktır. Yakın zamanda açıklanan önlemlere ek olarak federal hükümeti, nerede olurlarsa olsunlar tüm yolculara varış noktası testini zorunlu kılmak için gerekli adımları atmaya ve insanları buna teşvik etmeye devam ediyoruz.”

Kanada, 25 Kasım’da aldığı kararla, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Botsvana, Zimbabve, Lesoto, Namibya ve Esvatini’den Kanada’ya veya Kanada üzerinden transit geçiş yapacak yolculara sınırlarını kapatacağını bildirmişti.

DSÖ: Küresel yayılma riski çok yüksek

Yeni Omikron varyantı nedeniyle Güney Afrika ülkelerine yönelik 25 Kasım’da alınan seyahat yasaklarını eleştiren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Koronavirüs’ün Omicron varyantının küresel yayılma riskinin “çok yüksek” olduğunu söyledi.

Varyantın özellikleri göz önünde bulundurulduğunda Covid-19 vakalarında artış görülebileceği belirten DSÖ, küresel riski ‘çok yüksek’ olarak belirledi.

Seyahat yasağına eleştiri

DSÖ’nün Afrika bölge direktörü Matshidiso Moeti, ülkelere seyahat kısıtlamalarını kullanmaktan kaçınmak için bilim ve uluslararası sağlık düzenlemelerine uymaları çağrısında bulundu.

Açıklamasında, “Seyahat kısıtlamaları COVID-19’un yayılmasını hafifçe azaltmada rol oynayabilir, ancak yaşamlar ve geçim kaynakları üzerinde ağır bir yük oluşturabilir.” diyen Moeti, “Kısıtlamalar uygulanırsa, gereksiz yere hükmedici veya müdahaleci olmamalı ve 190’dan fazla ülke tarafından tanınan uluslararası hukukun yasal olarak bağlayıcı bir aracı olan Uluslararası Sağlık Tüzüğü’ne göre bilimsel temelli olmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

DSÖ, Omikron varyantının Delta dahil diğer varyantlara kıyasla daha bulaşıcı olup olmadığının ve kişiden kişiye daha kolay yayılıp yayılmadığının net olmadığını kaydetti.

Aralarında Türkiye, ABD, İsrail, İngiltere, Kanada, Almanya, Fransa ve Japonya’nın da bulunduğu çok sayıda ülke, Güney Afrika Cumhuriyeti başta olmak üzere bazı Afrika ülkelerine seyahat kısıtlamaları getirmişti.

Bu arada yeni varyantın görüldüğü ilk ülkelerden İsrail, yeni Mikron varyantının görüldüğü tüm ülkelerden İsrail’e seyahatlara kısıtlama getirdiğini bildirdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>