Published On: Thu, Nov 25th, 2021

INTERPOL’ün başına BAE’li isim

İSTANBUL (TURKISH JOURNAL)- Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) İçişleri Bakanlığı Başmüfettişi Tümgeneral Ahmed Nasser Al Raisi, Uluslararası Polis Teşkilatı’nın (INTERPOL) yeni başkanı seçildi. Avrupa Parlamentosu’nun soruşturma çağrısında bulunduğu Al Raisi bu göreve seçilen ilk Arap isim olmuş oldu.

BAE Prensi Muhammed Bin Zayed’in Türkiye ile ilişkileri düzeltmek ve Türkiye ile ekonomik anlaşmalar yapmak üzere Ankara’ya yaptığı tarihi ziyaretten bir gün sonra, BAE İçişleri Bakanlığı Başmüfettişi Tümgeneral Ahmed Nasser Al Raisi, INTERPOL’ün yeni başkanı olarak seçildi.

4 yıllık süreyle görev yapacak olan Al Raisi, bu göreve seçilen ilk Arap isim olmuş oldu.

Adaylığı tartışmalara konu Al Raisi hakkında, işkence suçlamaları bulunuyordu.

Al Raisi’nin, Kasım 2018’e BAE’de “casusluk” iddiasıyla tutuklanan siyaset bilimci Matthew Hedges’e ve BAE’deki hükümete muhalif olan Ahmed Mansur’a işkence yaptığı iddia ederken, Avrupa Parlementosu da tutukluların fiziksel istismarını denetlediği iddialarına ilişkin soruşturma yapılması çağrısında bulunmuştu. Önceki ay iki İngiliz vatandaşı da Al Raisi’ye karşı dava açtı.

INTERPOL seçiminden günler önce sürgündeki dört muhalifi terörist olarak ilan eden BAE, Al Raisi ile ilgili iddiaları şu ifadelerle yalanlamıştı:

“Tümgeneral Al Raisi, toplum ve ulusal polislik alanında 40 yıllık bir geçmişe sahip seçkin bir profesyoneldir. Interpol Başkanı olarak, insanları korumaya, toplulukları daha güvenli hale getirmeye ve karmaşık suç ağlarına karşı mücadelede küresel kanun yaptırımlarına en son araçları sağlamaya kararlı olmaya devam edecek.”

Bay Al Raisi’nin yeni konumu, Interpol’ün kırmızı bülten tutuklama emirlerinin otokratlar tarafından yurt dışında tutuklanmak ve muhalifleri ve siyasi mültecileri iade etmek için kötüye kullanabileceği tartışmalarına neden oluyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>