Published On: Thu, Nov 25th, 2021

BAE ve Türkiye arasında yeni dönem

İSTANBUL (TURKISH JOURNAL)- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle, Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Erdoğan-Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan görüşmesi, BAE ile Türkiye arasında yeni bir döneme girildiğinin işareti olarak kabul ediliyor.

Körfez’de bölgesel dev Suudi Arabistan ile giderek daha fazla rekabet eden ve bölgesel bir güç olarak konumunu güçlendiren BAE’den Velihat Prens Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın Ankara ziyareti bölgesel gerilimleri azaltmak ve anlaşmazlıkların ve çatışmaların kontrolden çıkmasını önlemek için önemli bir adım olduğu kadar yeni ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi açısından da önemli bir adım olarak dikkat çekiyor.

Erdoğan’ı iktidardan uzaklaştırmak için 2016’daki başarısız bir askeri girişimi finanse ettiğini öne sürülen BAE ile Mısır’daki otokratik liderinin devrilmesini destekleyen Türkiye, Mısır dışında, Libya ve Suriye’deki iç savaşların da karşı taraflarında yer aldılar.

Bu hafta içinde, Suudi Arabistan’ın karşı olmasına rağmen, Ürdün ve İsrail ile güneş enerjisi anlaşması imzalayan BAE’nin Suriye’nin 22 ulustan oluşan Arap Birliği üyeliğini ve yeniden yapılanma fonunu canlandırmada Devlet Başkanı Beşar Esad’ı İran’la bağlarını gevşetmeye ikna etmesi için girişimlerde bulunması bekleniyor.

Prens Muhammed’in Türkiye ziyareti, veliaht prensin kardeşi ve ulusal güvenlik danışmanı Şeyh Tahnoon bin Zayed Al Nahyan’ın Tahran’a yapacağı beklenen ziyaret öncesinde üst düzey bir İranlı yetkiliyle Dubai’de yaptığı görüşmeyle aynı zamana denk geldi.

Erdoğan’ın Prens Muhammed ile görüşmesinden saatler sonra, Türk ekonomisinin enerji, gıda, sağlık ve iklim değişikliği ile ilgili sektörlerinde bir yatırım fonuna 10 milyar dolar koyacağını duyururken, Türk limanlarındaki Emirlik yatırımlarının, Dubai küresel liman yönetimi ve lojistik şirketi DP World’ün Doğu Akdeniz’deki ağını önemli ölçüde güçlendirmesi bekleniyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>