Published On: Wed, Nov 24th, 2021

Dolar’da rekor artış, TL’de 2001’den bu yana en büyük değer kaybı

Share This
Tags

İSTANBUL- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiyle ilgili bir açıklamasının ardından daha, Türk Lirası, tarihinin en sert kayıplarından birini yaşadı.

ABD dolarının küresel bazda güç kazanmasına paralel, enflasyonda büyük artış görülen Türkiye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz karşıtı açıklamalarıyla, belirli kesimlerin dolara hücum etmesi, psikolojik bir travmaya dönüşerek TL’nin güç kaybetmesine sebep oluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ekonomik bağımsızlık savaşı” açıklamasının ardından, eylül ayından bu yana değer kaybını kesintisiz sürdüren Türk Lirasında tarihi değer kaybı görüldü.

2001’de dalgalı kur rejimine geçtiğinden bu yana en büyük değer kaybını yaşayan TL’nin son bir yılda yüzde 45, geçen haftanın başından bu yana da yüzde 26 değer kaybetmiş oldu.

Yeni güne yatay bir seyirde başlayan döviz kuru, hareketini aynı yönde devam ettiriyor.

Saaat 13:30 itibariyle dolar 11,98, euro 13,46, gram altın ise 691 TL’den işlem görüyor.

Merkez Bankası’nın uyarısı

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) dün akşam Türkiye piyasaları kapandıktan sonra döviz kurlarındaki aşırı oynaklığa ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Merkez Bankası’nın uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü olmadığı belirtilirken şöyle denildi:

“Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir. Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur.”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>