Published On: Sun, Nov 21st, 2021

Uğur Şahin: Yılda bir kez koronavirüs aşısı yeterli olabilir

Share This
Tags

BERLİN- ABD’li ilaç devi Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısı geliştiren BioNTech’in kurucu ortaklarından Prof. Dr. Uğur Şahin yılda bir kez koronavirüs aşısı yeterli hale gelebileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Uğur Şahin, Bild am Sonntag gazetesine verdiği röportajda yaptığı açıklamasında, üçüncü doz aşıların koronavirüse karşı azalmakta olan koruyuculuğu yeniden artıracağını ve bu korumanın, daha önce yapılan çift aşıdan daha etkili olmasını beklediğini ifade etti.

Prof. Dr. Şahin, “Aşının etkisi dördüncü aydan sonra azalmaya başlıyor ve altıncı ayda bu azalış hız kazanıyor. İkinci olarak da bu aşı ağır hastalığın önüne geçiyor. Koronavirüs aşısı olanlar bu hastalığı daha hafif atlatıyor.” ifadelerini kullandı.

Şahin, geliştirdikleri aşının kısa süre önce açıklanan klinik araştırmaların sonuçlarına göre, hastalığı ağır bir biçimde geçirmeye karşı dokuz aya kadar önleyici olduğunu kaydetti.

Koronavirüs aşısının önümüzdeki dönemde, grip aşısında olduğu gibi yılda bir kez yapılmasının yeterli olabileceğini dile getiren Şahin, “Güçlendirici aşı hem aşılanan kişiyi hastalıktan çok iyi korur, hem de yeni bulaş zincirleri oluşmasını engeller” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>