Published On: Fri, Nov 19th, 2021

Biden’in kolonoskopi olacağı için yetiklerini devreceği Harris, başkanlık yetkisine sahip ilk kadın

Share This
Tags

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)- Başkan Joe Biden rutin kolonoskopi olacağı için yetiklerini Başkan Yardımcısı Kamala Harris’e devrecek. Böylelikle Harris ABD’de “başkanlık yetkisine sahip ilk kadın” oldu.

Perşembe günü 2021 Kuzey Amerika Liderleri Zirvesi’nde Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador ile bir araya gelen Başkan Biden, yıllık fiziksel muayenesinin bir parçası olarak ABD’nin Maryland eyaletindeki Bethesda kentindeki Walter Reed Tıp Merkezi’nde rutin bir kolonoskopi oldu.

Biden, muayene sırasında kendisine anestezi yapılması nedeniyle başkanlık görevini yerel saatle yaklaşık 10.10’da Başkan Yardımcısı Kamala Harris’e devretti.

Böylelikle ABD’nin ilk kadın başkan yardımcısı olarak seçilen Harris bu devirle, ABD’de “başkanlık yetkisine sahip ilk kadın” olarak da tarihe geçti.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki devirden önce yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:

“Başkan George W. Bush’un 2002 ve 2007’de aynı prosedürü uyguladığı durumda olduğu gibi ve Anayasa’da belirtilen süreci takiben, Başkan Biden anestezi altında olduğu kısa bir süre için yetkiyi Başkan Yardımcısı’na devredecek.”

Başkan Yardımcısı Harris, kısa sürelik yetki devri sırasında görevini Batı Kanadı’ndaki ofisinden yürüttü.

Yakın tarihte daha önce, dönemin Başkan Yardımcısı Dick Cheney, eski Başkan George W. Bush’un rutin kolonoskopi yaptırdığı birçok durumda başkanlık yetkilerini devralmıştı.

Bu arada, Başkan Trump’ın 2019’da, Walter Reed Tıp Merkezi’ne benzer nedenle ziyaretini, yetkilerini dönemin Başkan Yardımcısı Mike Pence devretmemek için gizlediği iddia ediliyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>