Published On: Tue, Nov 16th, 2021

Pfizer’dan Covid-19 ilacının satışı için onay başvurusu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’li ilaç devi Pfizer, COVID-19’a karşı geliştirdiği “Paxlovid” adlı ilacın ABD’deki orta ve yüksek riskli hastalarda kullanılması için ABD Gıda ve İlaç İdaresine (FDA) başvuruda bulundu.

Amerikan şirketi Merck’in ardından, Pfizer da, orta ve yüksek riskli hastalarda hastaneye yatış ve ölüm oranlarını yüzde 89 azalttığını belirttiği ağızdan alınan “Paxlovid”‘in satışının onaylanması için FDA’ya başvurdu.

İlk aşamada, sadece aşı yaptırmamış kişilerin tedavisinde kullanılması için FDA’ye başvuran firmanın, onay alması halinde “Paxlovid”i birkaç hafta içinde ABD’de satışa sunması bekleniyor.

ABD’den önce İngiltere’de, virüse yeni yakalanmış kişilerde hastaneye yatış ve ölüm riskini yüzde 50 düşürdüğünü belirttiği “Molnupiravir” için üretim onayı alan Merck firması, 11 Ekim’de ilacın ABD’de de satışı için onay başvurusunda bulunmuştu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>