Published On: Tue, Nov 16th, 2021

New York’ta boşanmış çiftin mahkeme emriyle satılan eserlerine 676 milyon dolar

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – New York’taki Sotheby’s Müzayede Evi, mahkeme kararıyla yapılan açık artırmada, iş adamı Harry Macklowe’s ve eski eşi Linda’nın beş 50 yıla yakın biriktirdikleri eserlerden 35 başyapıtı 676 milyon dolara sattı.

Emlak kralı Harry Macklowe ve Linda Burg’un boşanma aşamasında paylaşılamayan tablo ve heykelleri içeren 35 parçalık koleksiyon, Sotheby’s’in New York merkezinde düzenlenen müzayedede satışa sunuldu.

Satışa sunulan eserlerin tamamını satan Sotheby’s eserlere satış öncesinde, 439-618 milyon dolar arasında tahmini satış rakamı belirlemişti.

Rothko’nun “No 7” tablosuna 82,5 milyon dolar

Açık artırmada, soyut eserleriyle bilinen Mark Rothko’nun 1951 tarihli “No 7” isimli tablosu 82,5 milyon dolara alıcı buldu. 8 dakikada alıcı bulan tablo, sanatçının en yüksek satılan ikinci eseri oldu.

Satışla ilgili açıklamada bulunan Sotheby’s Çağdaş Sanat Başkanı Gregoire Billault, “Mark Rothko’nun 7 No’lu eseri olan güç gösterisi, Macklowe Koleksiyonunun temel taşıydı. Renk, ışık ve ölçeğin mükemmel bir senfonisi olan bu tablo, sanatçının şimdiye kadar yaptığı en büyük eserlerle omuz omuza duruyor.” ifadelerini kullandı.

Eserleri rekor fiyata satılan heykeltıraş Alberto Giacometti’nin 1965 tarihli “Le Nez” heykeli de 78,4 milyonla müzayedenin en yüksek fiyata alıcı bulan eserler arasında yer aldı.

Ünlü ABD’li sanatçı Jackson Pollock’un “17 Numara” eseri 61,2 milyon dolara satılan müzayedede yine ünlü ABD’li sanatçı Andy Warhol imzalı Marilyn Monroe’yu konu alan “Dokuz Marilyn” isimli eseri 48,5 milyon dolara alıcı buldu.

Cy Twombly, Jeff Koons, Agnes Martin, Gerard Richter ve Philip Guston gibi sanatçıların eserleri de müzayede satılan eserler arasında yer aldı.

Rockefeller’in rekorunu kırması bekleniyor

Macklowe ve Burg’a ait koleksiyonun kalan 30 civarında eserin 2022 yılı içinde düzenlenecek açık artırmada satılması bekleniyor.

Eserlerin 2022!de tahmini satış fiyatlarının üzerinde satılması halinde, bugüne kadar “en yüksek fiyata satılan koleksiyon” rekorunu kırmış olacak. Bu konudaki rekor 2018’de Christie’s Müzayede Evi’nin düzenlediği açık artırmada 835,1 milyon dolara satılan ünlü iş Amerikan iş adamı David Rockefeller’e ait.

Christie’s bir haftada 1,1 milyar dolara ulaştı

Bu arada Christie’s Müzayede Evi de New York’taki merkezinde, Cox Koleksiyonu’nu, 332 milyon dolara satarken, koleksiyonda yer alan birçok çağdaş sanatçının eseri rekor fiyata alıcı buldu. Ünlü müzayede evi, son bir haftada düzenlediği, altı canlı müzayede ve bir online satışta toplam 1 milyar 101 milyon dolar hasılat elde etti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>