Published On: Tue, Nov 16th, 2021

Frida Kahlo’nun otoportresi 34,9 milyon dolarla Latin Amerika rekoru kırdı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)- Meksikalı sanatçı Frida Kahlo’nun evlilik çekişmelerini konu alan otoportresi, New York’ta yapılan müzayedede, 34,9 milyon dolara alıcı buldu. Sanatçı bu rakamla, daha önce eşi Diego Rivera’ya ait olan bir açık artırmada eseri en yüksek ücrete satılan Latin Amerikalı sanatçı ödülünün sahibi oldu.

Sotheby’s Müzayede Evi’nin salı günkü müzayedesinde, ünlü Meksikalı sanatçı Frida Kahlo, kendi rekorunu ve Latin Amerika rekorunu kırdı.

Sanatçının 1949 yılında tamamladığı, kendisi gibi ünlü sanatçı Diego Rivera ile çalkantılı ikinci evliliğini tasvir ettiği, Kahlo’nun alnının ortasında Rivera’nın küçük bir görüntüsünü içeren “Diego y yo” (Diego ve ben) tablosu 34,9 milyon dolara satıldı.

Yaklaşık 30 santimetre (11.8 inç) uzunluğunda ve 22.4 santimetre (8.8 inç) genişliğindeki tablo en son 1990’da yine Sotheby’s tarafından yapılan açık artırmada 1,4 milyon dolara satıldığında da rekor kırmış ve bu sonuç, Kahlo’yu müzayedede eseri 1 milyon dolardan fazla kazanan ilk Latin Amerikalı sanatçı yapmıştı.

1954’te 47 yaşında yaşamını yitiren sanatçı daha önceki müzayede rekorunu 2016’da Christie’s’in açık artırmasında, bir orman kenarında iki kadının resmedildiği 1939 tablosunun 8 milyon dolara satılmasıyla kırmıştı.

Kahlo 34,9 milyon dolarlık yeni rekoruyla, daha önce 2018’de 9,7 milyon dolara eseri satılan eşi Diego Rivera ait olan eseri en yüksek fiyata satılan Latin Amerikalı sanatçı rekorunu da kırmış oldu.

Sotheby’s son müzayedesinde elde edilen sonuçlar, kadın ve eserleri müzayedelerde fazla yer almayan sanatçılar açısından yeni bir umut olarak yorumlanıyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>