Published On: Tue, Nov 16th, 2021

Covid-19’la ilgili ‘yanlış bilgi’ yaydığı için görevi askıya alınan Teksaslı doktor istifa etti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin Teksas eyaletinde, Covid-19’la ilgili sosyal medyadan yanılıtıcı bilgi yaydığı gerekçesiyle, çalıştığı Houston Methodist’deki görevi askıya alınan doktor istifa etti.

Covid-19 hakkında “yanlış bilgi yaydığı” belirtilen Houston Methodist hastanesinde çalışan Teksaslı doktor, çalıştığı hastaneye istifa mektubu gönderdi.

Hastaneden konuya ilişkin CNN’e yapılan açıklamada, sağlık personeli ayrıcalıklarını sosyal medyasında Covid-19’la ilgili “yanlış bilgilendirme” nedeniyle askıya alınan doktorun hastaneye istifa ettiğini belirten bir mektup gönderdiği ve doktorun artık hastanenin bir çalışanı olmadığı belirtildi.

Dr. Bowden’in bilime dayanmayan tehlikeli yanlış bilgiler yaydığını ileri süren hastane açıklamasında, “Topluma zarar veren bu görüşler, güvenilir tıbbi kanıtları veya Houston Methodist’in değerlerini yansıtmamaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Kulak, burun ve boğaz doktoru olan Dr. Mary Bowden de istifasıyla ilgili Twitter mesajında, “Metodist’ten kurtuldum ve aldığım destek selini çok takdir ediyorum!” ifadelerini kullandı.

Hastane daha önce yaptığı açıklamada, Dr. Bowden’ın kendisinin Houston Methodist’in sağlık personeline yeni katıldığını ve sosyal medyasını “COVID-19 aşısı ve tedavileri hakkındaki kişisel ve siyasi görüşlerini ifade etmek” için kullandığını ve Covid-19 ve tedavileri hakkında sosyal medyada “zararlı” ve “tehlikeli yanlış bilgiler” yayınlaması nedeniyle görevinin askıya alındığını duyurmuştu.

Dr. Bowden’ın avukatı ise doktorun özel muayenehanesinde “2.000’den fazla Covid-19 hastasını” tedavi ettiğini ve hiçbirinin hastaneye kaldırılmadığını ifade ederken, “Dr. Bowden, Houston Methodist’e büyük saygı duyuyor ve Houston Methodist’teki meslektaşlarıyla birlikte yaptığı işten gurur duyuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Doktor aşı talimatlarına karşı açık sözlü

Bowden’ın sosyal medya hesaplarında aşı yönergelerini sık sık eleştirdiğini belirten Avukat Mitby, “Dr. Bowden aşı karşıtı değil, ancak insanların bir seçeneği olması gerektiğine inanıyor.” ifadelerini kullandı.

Avukat ayrıca hastanenin çalışan tüm doktorlar için aşıyı zorunlu yapması nedeniyle doktorun da aşılandığını belirtti.

Hastanenin, haziran ayında aşı zorunluluğunun uygulamaya koymasından sonra 150’den fazla çalışan hastaneden ayrıldı.

762 binden fazla kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği ABD’de, hala yanlış bilgi kaynağı küçük bir doktor grubu, 100 yılın en ölümcül pandemisine karşı şimdiye kadar en etkili silahı kanıtlamış olan Kovid-19 aşıları hakkında komplo teorileri ve yanlış bilgiler paylaşıyorlar.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>