Published On: Tue, Nov 16th, 2021

Biden, bugüne kadarki görevinde, en büyük iç politika başarısına imza attı

Share This
Tags

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Başkan Joe Biden, bugüne kadarki görevinde, en büyük iç politika başarısı olarak kabul edilen ve 2 partinin desteğiyle Kongre’den geçen yaklaşık 1, 2 trilyon dolarlık altyapı tasarısını onayladı.

ABD’de üretilmiş malzemelerin altyapı projelerinde öncelik verilmesini öngören bir başkanlık kararnamesi imzalayan Başkan Biden, ardından aylarca süren müzakere sonucunda Kongre’nin onayladığı yaklaşık 1,2 trilyon dolarlık alyapı tasarısını iki partinden siyasetçilerin katıldığı törenle imza attı.

Başkan Biden, kendi partisinden Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Senato çoğunluk lideri Chuck Schumer, Senatör Kyrsten Lea Sinema gibi Demokrat Partililerlerin yanında, Cumhuriyetçi Partili senatörler Rob Portman ve Mitt Romney, Maryland’in Cumhuriyetçi Valisi Larry Hogan gibi isimlerin katıldığı imza törenideki açıklamasında, onayladığı tasarının “Demokratlar ve Cumhuriyetçiler’in bir araya gelerek sonuç elde edebileceklerinin kanıtı” olduğunu söyledi.

Beyaz Saray’ın bahçesindeki imza töreninde Biden, daha sonra şunları kaydetti:

“Uzun süredir dünyadaki en büyük ekonomiye sahip olmayı konuştuk. Amerikan liderliğini tüm dünyada en iyi ve güvenli kara yolları, tren yolları, limanlar ve havalimanlarıyla göstermeyi konuştuk. Birçok konuşma, söz ve uzman görüşü duyduk. Ancak nihayet bugün başardık. Amerikan halkına mesajım şudur ki Amerika yeniden harekete geçti. Hayatınız daha iyiye gitmek üzere değişecek.”

Biden daha sonra Temsilciler Meclisi ve Senato’nun 1,75 trilyon dolarlık sosyal harcama paketini de geçireceğinden emin olduğunu ifade etti.

Bu arada, Beyaz Saray’dan pazar günü yapılan açıklamada, Biden’in altyapı çalışmalarının uygulanmasının denetlenmesini sağlamak için eski New Orleans Belediye Başkanı Mitch Landrieu’yu görevlendirdiği belirtilmişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>