Published On: Wed, Nov 10th, 2021

Glasgow’da fosil yakıtlı araçları 2040’a kadar sonlandırma taahhüdü

Share This
Tags

GLASGOW – İskoçya’nın Glasgow kentinde yapılan BM İklim Zirvesinde (COP26) bugün bir grup ülke, şirket ve şehir, karbon emisyonlarını azaltma ve küresel ısınmayı engelleme çabalarının bir parçası olarak fosil yakıtlı araçları 2040 yılına kadar kullanımdan kaldırmayı taahhüt etti.

İskoçya’daki COP26’da, Sıfır Emisyonlu Arabalar ve Kamyonetler hakkındaki Glasgow Deklarasyonu, grupların 2035 yılına kadar yeşil lider pazarları hedefleyen düşük karbon emisyonlu araçlara geçişin “hızla” hızlandırılması taahhüt edildi.

Baş imzacılar arasında Ford ve General Motors, dünyanın nüfus açısından dünyanın ikinci ülkesi Hindistan ve 30 ülkede 1,7 milyon araba kiralayan Leaseplan da dahil olmak üzere büyük kurumsal araç alıcıları yer alırken, dünyanın en büyük iki otomobil üreticisi Toyota Motor Corp ve Volkswagen AG ile büyük otomobil pazarları Çin, ABD ve Almanya, sıfır emisyona geçişteki zorlukları vurgulayarak bu konuda taahhütte bulunmadılar.

ABD ülke olarak anlaşmaya imza koymasa da, California ve New York gibi en büyük araba satın alan eyaletler, anlaşmaya dahil olarak karbon emisyonlarını azaltma taahhüdünde bulunanlar arasında yer aldı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>