Published On: Tue, Nov 9th, 2021

Silikon Vadisi’ndeki Türkler Atatürk’ü andı

SAN FRANCISCO (TURKISH JOURNAL)- Aydın Bırık– California eyaletinin kuzeyindeki Silikon Vadisi bölgesinde yaşayan Türkler, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 83. yılında Atatürk’ü anma etkinliği düzenledi.

Bölgede yaşayan Türkler, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla, Santa Clara’daki Türk Evi’nde bir araya geldi.

Türk Amerikan Topluluğu kültürel değerlerin korunması ve birlikteliğinin arttırılmasını hedefleyen, kâr amacı gütmeyen “Empowering Turkish American Community” (ETAC) tarafından düzenlenen anma töreninde duygulu anlar yaşandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, toplum gönüllülerinden, uzun yıllardır ABD’de yaşayan Gülhan Moeel, günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı.

Anma programında Prof. Dr. Nilgün Özer de Cumhuriyet döneminin en etkin kalemlerinden, özellikle Atatürk’ü yakından anlatan anılarıyla çok önemli olaylara tanıklık etmiş gazeteci-yazar Falih Rıfkı Atay ve Cumhuriyet tarihinin ilk kadın öğretmenlerinden, Mustafa Kemal Atatürk ile yolları birçok kez kesişen Fatma Refet Angın’ın Atatürk ile olan anekdotlarını paylaştı.  

Toplum gönüllülerinden Prof. Özer konuşmasında şunları kaydetti:

“Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Bizler yeni nesillere bu duyguları etkinliklerimiz ile aktaramaya devam edeceğiz.”

ETAC kurucu üyelerinden eş başkanı Hülya Koç’un, Atatürk ile bizzat tanışmış annesinin ve babasının anılarını anlatmasının ardından Atatürk ün hayatını içeren barkovizyon gösterisi sırasında salonda duygu dolu anlar yaşandı.

Programın son bölümünde ETAC gönüllüleri tarafından hazırlanan Atatürk’ün sevdiği yemekler davetlilere ikram edildi.  


Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>