Published On: Thu, Nov 4th, 2021

BMGK, Bosna Hersek’teki siyasi krizi görüştü, barış gücünün görev süresini 1 yıl uzattı

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)- Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’in önceki gün BM’ye sunduğu kapsamlı raporu görüşen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Bosna-Hersek’teki uluslararası barışı koruma misyonu kapsamındaki Avrupa Birliği kuvvetinin (EUFOR) görev süresini bir yıl uzattı.

BMGK üyeleri, Yüksek Temsilcisi Schmidt’in BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e sunduğu, Guterres’in de kendilerine gönderdiği Bosna-Hersek raporunun görüşüldüğü toplantıda barış gücünün görev süresini oyladı.

Oylamada BMGK üyeleri, Bosna-Hersek’teki uluslararası barışı koruma misyonu kapsamında görev yapan 700 kişilik EUFOR’un görev süresini bir yıl süreyle yeniden uzatılmasını öngören 2604 sayılı kararı kabul etti. BMGK ayrıca Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) ülkedeki varlığını da 12 ay daha uzattı.

Yüksek Temsilci Schmidt, Dayton Anlaşması ve BM Güvenlik Konseyi kararları gereği Konsey üyelerine Bosna Hersek Barış Anlaşması’nın uygulanmasına ilişkin kapsamlı bir rapor sundu.

Schmidt ağustos ayında göreve başlamasından bu yana hazırladığı ilk ve kapsamlı raporunda, Sırp ayrılıkçıların, ulusal silahlı kuvvetleri ikiye bölerek kendi ordularını yeniden oluşturmaları halinde ülkede yeni bir savaşı engellemek için daha fazla uluslararası barış gücüne ihtiyaç duyulacağı uyarısında bulundu.

Raporunda, endişe verici bir tablo çizen Schmidt, Bosna-Hersek’in savaş sonrası dönemin en büyük varoluşsal tehdidiyle karşı karşıya olduğu görüşünü dile getirerek, ülkede daha fazla bölünme ve çatışma uyarısında bulundu.

Yüksek Temsilci raporunda, Sırp Cumhuriyeti ordusunu yeniden kurma ve devlet düzeyindeki diğer kurulu kurumları geri çekme tehditlerine ve Bosna Hersek’ten ayrılmayı planlama girişimi olarak değerlendirdi.

Thomas-Greenfield: “Bosna Hersek tarihinin en derin siyasi kriziyle karşı karşıya”

BMGK’daki Bosna-Hersek toplantısında konuşan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, ülkedeki kışkırtıcı söylemlere bir an önce son verilmesi gerektiğini ve eski Yüksek Temsilci Valentin Inzko’nun soykırım inkarını suç sayan bir yasa çıkartmasını boykot eden Sırp yetkililerin de görevlerine dönmesi çağrısında bulundu.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp Üyesi Milorad Dodik’in Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) kendi ordusunu kuracağını ve diğer tüm kurumları da ayıracağını söylemesini tehlikeli bulduğunu bildiren Greenfield, “Dodik’in yeni anayasa hazırlığı içinde olmasından endişeliyiz.” dedi.

Konuşmasında Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’e tam destek verdiklerinin altını çizen Thomas-Greenfield, “Bosna Hersek tarihinin en derin siyasi kriziyle karşı karşıya.” dedi.

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Nicolas De Riviere de, konuşmasında, yüksek temsilcinin rolünü desteklerken “Bosna-Hersek’in toprak bütünlüğünün ve bir devlet olarak varlığının her türlü sorgulanmasını” kınadı.

Fransız Büyükelçi De Riviere ayrıca, ülkenin siyasi liderlerine, aralarındaki ayrılıkların üstesinden gelmeleri ve AB üyeliği yolunda ilerlemeleri çağrısında bulundu.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilciliği Siyasi Koordinatörü Sonia Farrey ise konuşmasında, özellikle, Bosna ve Hersek’in bazı bölgelerinde, özellikle Sırp Cumhuriyeti tarafının temsilcileri tarafından izlenen bölücü söylem ve eylemlere ilişkin diğer Konsey üyelerinin derin endişesini paylaştıklarını belirtti.

İngiliz temsilci Farrey ayrıca, Sırpların son hamlelerinin, 26 yıllık zor kazanılmış barışı ve ilerlemeyi geri almayı amaçladığını ve bu itibarla, Yüksek Temsilci’nin bu eylemlerin BH’den ayrılmayı planlama girişimi olduğu yönündeki değerlendirmesine katıldığını dile getirdi. Farrey, “Bu, yalnızca ülkenin ve bölgenin barış ve istikrarını tehlikeye atmakla kalmaz, aynı zamanda Dayton Anlaşması’nın feshedilmesini de tehdit eder.” dedi.

Toplantıda konuşan Bosna Hersek’in BM Daimi Temsilcisi Sven Alkalaj da Yüksek Temsilci Schmidt’in raporunda Dodik’in Bosna Hersek’in istikrarına en büyük tehdit oluşturan isim olduğunun vurgulandığını belirtti.

Dodik’i destekleyen Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya ise Bosna Hersek’teki siyasi krizin sorumlusunun “dış faktörler”i ve yüksek temsilcinin çıkardığı yasayı gösterdi. Rusya’nın Yüksek Temsilcilik Ofisini tanımadığı için, bu konuda konuşmayacağını ifade etti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>