Published On: Tue, Sep 14th, 2021

Bozkır’dan giderayak, SKH’leri uygulama çabalarının iki katına çıkarılması çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (GOLDENHORN AGENCY)- Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 75. döneminin son günü, 76. dönemin ilk günde yapılan oturumda konuşan Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin (SKH’ler) uygulanmasına yönelik çabaların iki katına çıkarılması çağrısında bulundu.

Bozkır, 14 Eylül 2020’de başlayan 75. dönemin kapanış ve 76. döneminin açılış oturumunda Genel Kurul Başkanı olarak yaptığı son konuşmasında, görev süresinin “çalkantılı, tarihi, dönüştürücü, eşitsiz, zorlu ve çığır açan bir yılın” ortasında geçtiğini belirterek üye ülkelere samimi tavsiyelerde bulundu.

Konuşmasında, “Başkanlığımın ilk anlarından itibaren COVID-19’un gündemimize hakim olacağını biliyorduk. Ancak artık daha etkili ve daha duyarlı bir BM’ye olan inancımızı pekiştirdiğini söyleyebilirim” diyen Bozkır, SKH’lerin uygulanmasının uluslararası toplumu gelecekteki felaketlere karşı korumaya yardımcı olacağını belirterek, 2030 hedeflerine ulaşılmasının zorluğuna dikkat çekti.

Başarılı bir döneme imza atan Bozkır konuşmasında, “Bu Meclis ve siz, Birleşmiş Milletleri oluşturan üye ülkeler, SKH’leri uygulamak için çabalarınızı iki katına çıkarmalısınız.” ifadesini kullandı.

Çok taraflı strateji

Görev süresince çok taraflılığın (multiliteralizm) güçlü savunucusu olan Bozkır, “çok taraflı sistemin arkasında birleşmeliyiz” dedi.

Konuşmasında, “Dünyamız giderek küreselleşiyor, birbirine bağlı ve birbirine bağımlı hale geliyor. Bu nedenle, milliyetçi çözümler sorunlarımızı çözmeyecek” diyen Bozkır, “Çok taraflı bir stratejinin bizi COVID’in ve türevlerinin yayılmasına karşı daha iyi korumaya ve en savunmasız olanları korumaya yardımcı olabileceğine inanıyorum” dedi.

Guterres’ten övgü ve teşekkür

Toplantıda görevini 76. Genel Kurul Başkanlığına seçilen Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid’e devreden Bozkır, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından övgü dolu sözlerle onurlandırıldı.

Guterres Bozkır için “Bu zor ve tarihi an boyunca, Ekselansları Başkan Volkan Bozkir’in liderliğine güvenmek hepimiz için bir şanstı” ifadelerini kullandı.

Guterres ayrıca Bozkır’a 2030 Gündemine dayanan sürdürülebilir toparlanmaya öncelik verdiği ve pandemi tarafından parçalanan sistemleri yeniden inşa ederken ülkeleri ve toplulukları desteklediği için teşekkür etti.

Alkışlarla uğurlandı

Bozkır, sadece Anadolu Ajansı ve TRT’ye özel görüntülü ortak röportaj verdikten sonra BM Genel Sekreteri Guterres’in de katıldığı sıradışı özel bir törenle birlikte çalıştığı ekibine ve BM’deki diplomatlara veda etti.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve New York Başkonsolosu Reyhan Özgür’ün de bulunduğu, BM girişindeki açık alandaki törende Bozkır alkışlarla uğurlanırken, duygusal anlar yaşandı.

Bozkır’ın ay sonunda Türkiye’ye dönüp parlamentodaki görevine başlaması bekleniyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>