Published On: Sat, Jul 31st, 2021

Guterres, Afganistan’daki BM binasına saldırıyı “şiddetle” kınadı; ülkedeki en büyük kurban, kadın ve çocuklar

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres BM’nin Afganistan Yardım Misyonu’na (UNAMA) düzenlenen saldırıyı şiddetle kınadı. Yeni yayınlanan bir BM raporuna göre Afganistan’da 2021’in ilk yarısındaki sivil kayıpların sayısında büyük bir artış yaşanırken, kayıpların yarısına yakınını kadınlar ve çocuklar oluşturdu.

ABD ve NATO’nun, eylül ayından önce askerlerini geri çekmeyi planladığı Afganistan’da BM’nin Herat’taki siyasi misyonu 30 Temmuz’da saldırıya uğradı. Saldırıda bir yerel güvenlik görevlisi hayatını kaybederken binada görevli bir çok kişi yaralandı.

Guterres’ten yazılı açıklama

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres BM Sözcülüğü aracılığıyla saldırıyı “şiddetle” kınayan bir yazılı açıklama yaptı.

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq tarafından yapılan Guterres’in saldırıya dair yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Genel Sekreter, bugün Afganistan’ın Herat kentindeki bir BM binasına düzenlenen ve bir Afgan güvenlik gücü mensubunun öldürülmesi ve bir çok görevlinin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıyı şiddetle kınıyor. Acılı ailesine taziyelerini iletiyor ve yaralılara acil şifalar diliyor.”

Genel Sekreter’in “BM personeline ve binalarına yönelik saldırıların uluslararası hukuka göre yasak olduğunu ve savaş suçu teşkil edebileceğini hatırlattığı” açıklamada, “Genel Sekreter, BM’nin Afganistan Hükümetini ve halkını barış ve istikrara ulaşma çabalarında destekleme taahhüdünü yineliyor.” ifadesine yer verildi.

Afganistan’da mayıstan bu yana ölüm ve yaralanmalarda büyük artış: En büyük kurban kadın ve çocuklar

Bu arada UNAMA, 2021’in ilk yarısında ülkedeki sivil kayıpların rekor seviyelere ulaştığını ve mayıs ayından bu yana ölüm ve yaralanmalarda büyük bir artış olduğunu bildirdi.

UNAMA raporuna göre, Afganistan’da 2021’in ilk yarısındaki tüm sivil kayıpların neredeyse yarısına yakınını kadınlar, erkek ve kız çocukları oluşturdu. Ülkede 2021’in ilk altı ayında bin 659 sivil hayatını kaybetti, 3 bin 254’ü ise yaralandı.

Rapora göre, tüm bu sivil kayıpların yarısına yakınını yüzde 46 ile kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Kayıpların yüzde 32’sinin 468 ölüm ve bin 214 yaralanmayla çocukların oluşturduğu ülkede, 219 ölüm ve 508 yaralanmayla kadın kayıplar arasında kadınların oranı yüzde 14’ünü buluyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>