Published On: Tue, Jul 20th, 2021

ECOSOC Başkanı: COVID-19 aşısını herkese ulaştırmak için şimdi harekete geçmeliyiz

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler’in (BM) altı ana organından biri olan Ekonomik ve Sosyal Konsey’in (ECOSOC) 75. kuruluş yıl dönümünde  Başkan Münir Akram, dünyanın en az gelişmiş ülkelerindeki özel ihtiyaçlara dikkat çekilmesi de dahil olmak üzere, Konseyin krize, iklim ve kalkınma zorluklarına nasıl bir karşılık verdiğini belirten açıklamalar yaptı.

ECOSOC Başkanı Akram, Dünya’daki herkesin virüse karşı korunması başta olmak üzere, tamamlanması gereken önemli görevler konusunda tüm ülkeleri mevcut yakınsama ve fikir birliğini pekiştirmeye davet etti.
“COVID-19 aşılarına evrensel ve karşılanabilir erişim, virüsü yenmek ve küresel ticareti, yatırım ile büyümeyi canlandırmak için büyük önem arz etmektedir.  Ne yapılması gerektiği üzerinde mutabakata vardık. Şimdi harekete geçmeliyiz,” dedi.

ECOSOC toplantısı, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na (SKA) ulaşma yolunda kaydedilen ilerlemeyi gözden geçirmek için her sene düzenlenen Yüksek Düzeyli Siyasi Forumu’nun (HLPF) bitiminden bir gün sonra gerçekleştirildi. Gelişmekte olan ülkelerin üçlü krizden kurtulmak ve 2030 yılına kadar 17 hedefi gerçekleştirmek için 4,3 trilyon dolara ihtiyacı olacağını belirten Akram, diğer borç yardımı girişimlerinin yanı sıra Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından geliştirilen bir tür rezerv yabancı varlık türü olan Özel Çekme Hakları’nda (SDR) 650 milyar dolar yaratma planını memnuniyetle karşıladıgini dile getirdi.

İklim değişikliği konusunda, gelişmiş ülkelerin iklim finansmanına yıllık 100 milyar dolar sağlama taahhütlerini yerine getirmelerine duyulan ihtiyacın ciddiyetinin altını çizen Akram,  Dinamik “yeşil” küresel ekonomiye geçiş için tahmini olarak yılda 1 trilyon dolar gibi sürdürülebilir altyapıya ölçeklendirilmiş bir yatırımın şart olduğunu vurguladı.

Açlık ve yoksulluk ile mücadele

ECOSOC Başkanı, artan yoksulluk ve açlıkla mücadele etmek adına uluslararası toplumu, sosyal koruma ve yardım programlarını içeren önlemler almaya davet etti.

Bir diğer öncelik de SKA ve iklim hedeflerine ulaşmak adına hayati önem taşıyan, gelişmiş teknolojilere ve yeniliklere, özellikle dijital teknolojilere daha fazla erişim sağlanması gerektigini soyleyen Akram, aynı zamanda, adil büyüme ile kalkınmanın önündeki yapısal ve sistemsel engellerin görüşülmesi için siyasi iradenin harekete geçirilmesi gerekliliğinin de altını çizdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>