Published On: Mon, Jul 12th, 2021

ABD’de New Jersey’de kaçırılan genç Türk anne Tennessee’de ölü bulundu

Share This
Tags

NEW JERSEY (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin New Jersey eyaletinde polisin “kaçırma uyarısı”yla (“Amber alert”) 2 yaşındaki oğluyla birlikte aradığı kayıp Türk anne Yasemin Uyar (24) Tennessee’de öldürüldüğü ortaya çıktı. Tennessee’de kayıp çocuğu babası Tyler Rios’la birlikte otelde bulan polis, Yasemin Uyar’ın eski sevgilisi Rios’u katil zanlısı olarak gözaltına aldı.

Tennessee’de Putnam İlçesi Şerif Ofisi, cumartesi günü New Jersey polisinin Tyler Rios’un, Uyar’ı ve 2 yaşındaki oğlu Sebastion Rios’u kaçırdığı, kendisiyle birlikte olduğu düşünülen kişilerden birine zarar verebileceği ve gümüş rengi bir 2018 Ford Fiesta kullandığı uyarısıyla harekete geçildiğini ve cumartesi sabahı erken saatlerde çocuğu ve Tyler Rios’u bulduklarını duyurdu. Hayatından endişe edilen Yasemin Uyar’ın kayıp olduğunu bildiren emniyet yetkilileri pazar günü yaptıkları açıklamada talihsiz anne Uyar’ın cesedinin yakındaki bir ormanlık alanda, I-40 Otoyolunun yakınında bulunduğu bilgisini verdi.

Genç annenin cesedini ormanlık alanda gömdüğünü polise gösterdiği belirtilen Rios’un sorgusu sürerek, FBI da olayla ilgili soruşturma başlattı.

Uyar’ın annesi Karen Uyar sosyal medyadan yaptığı açıklamada kızının öldürüldüğünü doğrularken, cesedinin bulunduğunu ve cumartesi günü torunuyla tekrar bir araya gelmek için Tennessee’ye gideceğini belirtti.

Karen Uyar açıklamasında “Ailem, dün gece 8:15’te Yasemin’in cenazesinin TN’de olduğunun bize bildirildiğini paylaşmak istiyor. Ailem Yasemin’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken şunu lütfen unutmayın ki o sadece bir aile içi şiddet kurbanı değil. O bir kız, kız kardeş, anne, teyze ve kuzendi” ifadelerini kullandı.

Karen Uyar ayrıca alkol bağımlısı olan Rios’un bir eczanede kasiyerlik yapan kızını defalarca taciz ettiğini, pek çok uzaklaştırma emri olmasına ve daha önce tutuklanmasına rağmen tacizlerinin devam ettiğini belirtti.

Lisede tanıştığı Rios’tan kurtulabilmek için eşyalarını toplayan ve hafta içinde taşınmayı planladığı belirtilen Yasemin Uyar’ın babası Türkiye’de yaşıyor.

Daha önce 2018’de saldırı ve hırsızlıkla suçlanan Rios, 180 gün hapis ve üç yıl denetimli serbestlik cezasına çarptırılırken, Rios’un Yasemin Uyar ile temas kurmamasına ve öfke kontrolü dersleri almasını içeren bir mahkeme kararı olduğu öğrenildi.

Putnam İlçe Hapishanesinde kefaletsiz “ağır suç” işleyen zanlı olarak tutulan Rios’un New Jersey’e gönderilmesi ve burada da kendisine Union County Savcılığının ek suçlamalar yöneltmesi bekleniyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>