Published On: Sun, Jul 11th, 2021

Uzaya giden ilk milyarder Virgin Galactic’in kurucusu Richard Branson oldu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – İngiliz iş insanı Richard Branson, kendi şirketi Virgin Galactic’in geliştirdiği uzay aracı ile bugün yapılan test uçuşunda yer alarak uzaya giden ilk milyarder olurken, yükselen sektör “suborbital uzay turizmi”nin tanıtımına eşsiz bir katkı sağladı.

Branson ve Virgin Galactic çalışanları Beth Moses, Colin Bennett, Sirisha Bandla, pilotlar Dave Mackay ve Michael Masucci şirketin yaklaşık 20 yılını geliştirmek için harcadığı tek roket motorlu kanatlı uzay aracı Unity-2 ile, sabah saatlerinde ABD’nin New Mexico eyaletinden uzaya uçtu.

SpaceX’in sahibi Elon Musk ve Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’tan sonra uzay yolculuğu girişimi başlatan üçüncü kişi olan İngiliz iş insanı Branson, bu uçuşuyla uzaya giden ilk milyarder olarak tarihe geçti.

Virgin Galactic’ten yapılan açıklamada, yaklaşık 100 kilometre irtifaya ulaşan aracın uzayın başladığı noktaya ulaştığı ve yolculuğun 90 dakika sürdüğü belirtildi.

Açıklamada ayrıca Uzay Uçağı Unity-2’nin Branson ve beraberindekilerle sorunsuz şekilde yerel saatle 12.00’de New Mexico’da yeryüzüne indiği bilgisine yer verildi.

Yükselen sektör

Yıllardır, binlerce kişiye izin vermek amacıyla dünya’nın yörüngesinde daha uzun süre kalmaktansa, düz yukarı ve aşağı uçuş olarak açıklanan “suborbital uzay turizmi”ni uygulanabilir bir iş olarak dünyaya kabul ettirmeye çalışan “yükselen sektör” olarak anılan bu alanda artık bu tür uçuşlar yapilabilirken, insanlar büyük paralar vererek ana gezegen dünyanın nefes kesici manzaralarını eşsiz adrenalin deneyimiyle görebilecekler.

Branson ve Bezos, her biri zengin müşterilere süpersonik, roketle çalışan uzay gemilerinde üst atmosfere kısa yolculuklar için bilet satarak büyük paralar kazanmayı planlıyorlar.

Virgin Galactic, ödeme yapan müşterilere uçmaya başlamadan önce sadece bir test uçuşu daha yapmayı planlıyor. Şimdiye kadar 600’den fazla kişi 200.000 ila 250.000 ABD Doları arasında fiyatlandırılmış bilet rezervasyonu yaptı. Şirketin, bilet satışlarını daha yüksek bir fiyattan yakında yeniden başlatması bekleniyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>