Published On: Thu, Jul 8th, 2021

New York’ta silah şiddetiyle mücadele için acil durum ilan edildi

Share This
Tags

NEW YORK – New York Valisi Andrew Cuomo, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü hafta sonunda 51 silahlı saldırı yaşanmasının ardından silahlı şiddetle mücadele amacıyla kararname imzalayarak eyalet genelinde acil durum ilan etti.

Vali Cumomo’nun imzaladığı kararnameye göre kamu sağlığı krizi olarak tanımlanan silahlı şiddetin önlenmesi programlarına yaklaşık 139 milyon dolar kaynak ayrılacak.

Kararnameye göre eyalet Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenecek silah şiddeti önleme ofisi oluşturacak ve risk grubundaki gençlere yaz ayları için istihdam programlarına 57 milyon dolar kaynak ayrılacak. Kararnamede ayrıca polis ve halk arasındaki ilişkinin yeniden inşa edilmesi gibi adımlar da yer alıyor.

Cuomo kararnameyle ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

“Son rakamlara baktığınızda, şu anda silah şiddetinden ölenlerin sayısı Covid’den ölenlerin sayısından daha fazla. Covid’de yaptığımız gibi, New York silah şiddetiyle mücadele konusunda kapsamlı bir yaklaşımla ülkeye bir kez daha öncülük edecek”

Silah Şiddeti Arşivi’nin verilerine göre, ABD genelinde bir önceki hafta sonu 500’den fazla silahlı saldırı yaşandı ve olaylarda en az 233 kişi hayatını kaybetti.

Polis kayıtlarına göre New York kentinde 2020’de, 2019’nun iki katına yakın oranında, 1,500’den fazla silahlı saldırı olayı gerçekleşirken, 2021’de 4 Temmuz’a kadarki dönemde 765 olayda 886 kişi silah şiddetine maruz kaldı.

Yedi maddeden oluşan plan kapsamında silah şiddetinin kaynağı olan bölgelerin hedef alınması, gittikçe artan şiddet sarmalının kırılması, polis ve halk arasındaki ilişkinin yeniden inşa edilmesi gibi adımlar yer alıyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>