Published On: Sat, Jun 26th, 2021

Başkan Biden, Afganistan Devlet Başkanı Gani’yi ağırladı

Share This
Tags

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – ABD Başkanı Joe Biden, Afgan Devlet Başkanı Eşref Gani ve Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah ile Beyaz Saray’da bir araya geldi.

Türkiye hariç, ABD ve diğer NATO müttefiklerinin hepsi 11 Eylül itibarı ile tamamen Afganistan’dan çekileceği için, Başkan Biden’nin Afgan heyeti ile görüşmesi Amerikan kamuoyunda dikkatle takip edildi.

Toplantıda, ana gündem maddeleri ise Afganistan’ın geleceği, insanı yardım ve bundan sonra olabilecekleri Başkan Biden Afgan heyetiyle konuştu. Perşembe günü ise Amerikan askeri heyeti Ankara’da Türk savunma yetkilileri ile görüşerek, Türkiye’nin Kabil havalimanını korumanın planları üzerinde müzakereler yapmıştı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Türkiye ile Amerika’nın Afganistan konusunda anlaştığını ve Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nın korumasına Amerika’nın destek verdiğini belirtmişti. Türkiye’nin ‘Pakistan ve Macaristan bizle beraber havalimanını korusun’ teklifiyle ilgili hala net bir açıklama yokken NATO kuvvetlerinin Türkiye hariç çekildikten sonra bir kaos ortamında neler olabileceği konusunda ise hala belirsizlik devam ediyor.

BM Afganistan Özel Temsilcisi Deborah Lyons: Siyasi birlik eksikliğinden endişe duyuyorum.

Lyons. “Afganların amansız ruhu ve inanılmaz dayanıklılıkları ciddi şekilde test ediliyor ve  orada olanların “küresel sonuçları” öldüğünü belirterek, ve  BM Güvenlik Konseyi’nin durumun ciddiyetinin tamamen farkında olması gerektiğini hatırlattı.

Nisan ayı ortasında ABD’nin öncülüğünde yapılan ve yirmi yıllık savaşın ardından askerlerin geri çekileceği duyurusunu, beklenmedik bir şekilde hızlı gerçekleşen ülke için “sismik bir sarsıntı” olarak nitelendiren Lyons,. çekilme kararı, ABD ile Taliban arasında Afganlar arasında barış için alan yaratmak için Şubat 2020 anlaşmasının bir parçasıydı, bunun yerine “savaş alanındaki eylemler müzakere masasındaki ilerlemeden çok daha büyük” öldüğünü açıkladı.

Taliban,ülkenin bazı yerlerinde ilerleyişi yoğunlaştırdığını ve  askeri harekâtıyla Mayıs ayının başından bu yana Afganistan’ın 370 ilçesinin 50’den fazlasını ele geçirdiğini açıkladı.. Özel Temsilci, “Alınan bölgelerin çoğu il başkentlerini çevreliyor, bu da Taliban’ın yabancı güçler tamamen geri çekildikten sonra bu başkentleri almaya çalışmak üzere konumlanacağını öne sürüyor” diye uyardı

Lyons, yılın ilk çeyreğinde sivil kayıpların geçen yıla göre yüzde 29 arttığını belirterek, kadın kayıplarının yüzde 37 ve çocukların yüzde 23 arttığına dikkat çekti. Ayrıca, “Afganistan için kabul edilebilir tek bir yön var… savaş alanından uzaklaşıp müzakere masasına geri dönülmesi olduğunu dile getirdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>