Published On: Sat, Jun 19th, 2021

Guterres ile BM’de 2. dönem

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 193 üyeli BM Genel Kurulu tarafından ikinci beş yıllık dönem için oybirliğiyle yeniden seçildi. Dünyanın en üst makamına tek aday olan 72 yasındaki Portekizli diplomat cuma günü yaptığı açıklamada, destek tarafından “alçakgönüllü ve enerjik” öldüğünü söyledi ve ikinci döneminde , iklim değişikliğinden, salgın hastalıklardan yoksulluk ve eşitsizliğe” mücadele edeceğini söyledi.

Guterres, yemin ettikten sonra Genel Kurulda yaptığı konuşmada, “Büyüklü küçüklü ülkeler arasında güvenin gelişmesini sağlamak, köprüler kurmak ve amansız bir şekilde güven inşasına girişmek için her şeyimi vereceğim.” dedi.

Genel Kurul  Başkanı Volkan Bozkır’in Guterres İn oylama yapıldıktan sonra  “alkışla” yeniden seçildiğini  açıkladı ve genel kurul salonundaki büyükelçiler alkışlarla Guterresi tebrik etti. 

15 üyeli Güvenlik Konseyi bu ayın başlarında Genel Kurul’a Guterres’i yeniden atamasını tavsiye etmişti. İkinci dönemi resmen 1 Ocak 2022’de başlayacak olan Güterresin, Ocak 2017’de, Donald Trump’ın ABD başkanı olmasından sadece haftalar önce Ban Ki-moon’un yerine geçmişti.

Guterres’in ilk döneminin çoğu, BM’nin ve çok taraflılığın değerini sorgulayan Trump’i yatıştırmaya odaklandı. ABD, BM’in  bütçesinin yüzde 22’sinden ve barışı koruma bütçesinin yaklaşık dörtte birinden sorumlu olan en büyük BM’in mali katkıcı üyelerinin başında geliyor. Ocak ayında göreve başlayan Başkan Joe Biden, selefi tarafından BM kurumlarına kesilen fonları geri yüklemeye başladı ve dünya kurumuyla yeniden ilişki kurdu.

Guterres’in yeniden seçilmesini memnuniyetle karşılayanlar arasında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Almanya Başbakanı Angela Merkel de vardı. Blinken, Guterres’i “sonuç odaklı” ve “zor bir rolde yetenekli bir lider” olarak nitelendirdi. Blinken, “ABD, daha barışçıl bir dünya ve müreffeh bir gelecek getirme acil görevini ilerletirken güçlü ve yapıcı ilişkimizi sürdürmeyi dört gözle bekliyor” dedi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>