Published On: Fri, Apr 23rd, 2021

ABD’nin Batı Yakasında 23 Nisan çoşkusu

SEATTLE – ABD’nin Batı Yakasında, Washington eyaletinin Seattle kenti ve civarında yaşayan Türkler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bu yıl sanal yolla 33 ülkeden yaklaşık 50 grubun katıldığı uluslararası bir etkinlikle kutladılar.

Uluslararası Cocuk ve Arkadaşlık Festivali International Children’s Friendship Festival (ICFF) – Seattle’ın her yıl düzenlediği 23 Nisan çocuk bayram kutlamasının bu yıl 12’ncisi gerçekleştirildi.

Seattle ve çevre şehirlerde yaşayan, Microsoft, Amazon, Google ve Boeing gibi teknoloji firmalarında çalışan gönüllü Amerikali Türkler’in organize ettiği, 2010 yılından bu yana her sene 23 Nisan Haftasında gerçekleştirilen ve iki
gün boyunca binlerce ziyaretçi çeken çocuk festivali bu yıl pandemi nedeniyle sanal yolla düzenlendi.

Sanal olduğu için 23 Nisan’dan önce, 17-18 Nisan’da, Facebook ve Youtube’dan, 33 ülkenin katılımıyla çevrimiçi yayınlanan 2 günlük etkinliği, dünya genelinde binlerce kişi canlı izledi. Festivale, Türkiye’den de Bodrum ve Muş’tan iki okul da katıldı.

Kurulduğundan bu yana 85‘ten fazla ülkenin temsil edildiği ve bu yıl onikincisi gerçekleşen festivalde, her sene Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesi tüm dünya çocukları tarafından hem kendi dillerinde hem de İngilizce dile getirilmektedir.

Bu arada Washington Eyaleti Valisi Jay Inslee, 23 Nisan 2021’i resmi olarak “Uluslararası Çocuk Günü” ve 17-23 Nisan 2021 haftasını “Uluslararası Çocuk ve Arkadaşlık Festivali Haftası” olarak kabul ve ilan etti.

Festival kurucuları UNICEF ile ortak çalışarak iklim değişimi, kültürel çeşitlilik gibi gelecek nesiller için önemli konulara değindiler.

33 ülkeden yaklaşık 50 grubun katıldığı festivalde, şu ülkelerden temsilciler yer aldı: Afganistan, Almanya, Avusturya, Bangladeş, Brezilya, Bulgaristan, Çin, Endonezya, Filistin, Finlandiya, Fransa, Guatemala, Macaristan, Hindistan, İrlanda, İskoçya, İspanya, İtalya, Kore, Mali, Makedonya, Meksika, Moğolistan, Myanmar, Polonya, Rusya, Sırbistan, Sri Lanka, Tayvan, Turkiye, Ukrayna, Özbekistan ve Vietnam.

33 ülkenin çocukları kendi ülkelerine özgü folklor danslarıyla ve kültürel sunumlarıyla festivale destek verdiler.

Türkiye’den de Bahçeşehir Koleji Muş 1071 Kampüsü öğrencileri ve Bodrum Bilim ve Sanat Merkezi Öğrenci Korosu de bu seneki festivale katılan gruplar arasındaydı.

Washington eyaletindeki Amerikalı Türklerin kurduğu ATA-WA (American/Turkish Academy of Washington) okulu öğrencilerinin de hazır bulunduğu festivalde, söyledikleri Türkçe şarkı büyük beğeni topladı. Okulun öğrencileri kardeşlik, küresel ısınma, pandemi koşullarında hijyen gibi konularda önemli mesajlar verdiler.

2 gün süren online festivalde, görsel şölene ek olarak çocuklar için etkileşimli aktiviteler de düzenlendi, Mimarlık Okulu “ArcKIDect” dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden mimarlık tarzlarını ve tarihini öğreten bir atölye çalışması yaptı.

Festival bitiminde, festivalde rol alan 400’den fazla çocuğun her birine, “ICFF 2021 – Virtual
Edition” katılımcı sertifikaları dağıtıldı.

Her sene yaklaşık 35-40 ülke temsilcilerinin katıldığı etkinlik, ABD’nin en büyük 23 Nisan kutlaması ve Batı yakasının en büyük çocuk festivali olarak biliniyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>