Published On: Mon, Mar 8th, 2021

ABD’den Canan Güllü’ye Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Dışişleri Bakanlığı, 15. Uluslararası Cesur Kadınları Ödülleri (IWOC) çerçevesinde, bir çok ülkeden başarılı kadınlarla birlikte Türkiye’den, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü’ye de ödül verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde dünyanın dört bir yanından bir grup başarılı kadını onurlandırmak için 2021 Uluslararası Cesaret Kadınları Ödülleriyle ilgili sanal bir törene ev sahipliği yaptı.

Türkiye dahil farklı ülkelerden 14 kadının yanı sıra, Afganistan’da öldürülen yedi Afgan kadın lider ve aktivistin onur ödülüyle anıldığı törende ABD Başkanı Joe Biden’ın eşi “First Lady” Dr. Jill Biden da bir konuşma yaparken, ödül alan kadınların cesaret gerektiren başarılarını dile getirerek kutladı.

Beyaz Saray Cinsiyet Eşitliği Konseyi”

Öte yandan Başkan Biden da biri, cinsel taciz de dahil olmak üzere sistemli önyargı ve ayrımcılıkla mücadele etme görevi olduğu açıklanan “Beyaz Saray Cinsiyet Eşitliği Konseyi”nin kurulmasını içeren ve diğeri de eğitimde cinsel şiddetle mücadele edilmesini öngören iki ayrı başkanlık kararnamesi imzalayarak yürürlüğe koydu.

Aktivizmi Güllü’ye, “Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü” getirdi

2007’den beri dünyanın dört bir yanından barış, adalet, insan hakları, cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesini savunmada cesaret, fedakarlık ve liderlik sergileyen kadınları ödüllendiren ABD Dışişleri Bakanlığı bu yıl ödül alanlar arasında Türkiye’den Canan Güllü’nün de olduğunu açıkladı.

Bakanlık açıklamasında “Türkiye’den Canan Güllü cinsiyet eşitliği, kadınların yönetimde, iş gücünde ve eğitimde yer almasını teşvik edici çalışmalarındaki kararlı savunuculuğuyla Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü’ne layık görüldü” ifadelerine yer verilirken Güllü’nün “Avrupa Konseyi’nin kadına yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti önleme ve mücadele sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesi’nin uygulamasında Türk hükümetinin 2012’den bu yana devam eden başarısızlıklarına odaklanan bir eğitim ve savunma kampanyası başlattığı” belirtildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadeler kullanıldı:

“Canan’ın aktivizmi, halkı sözleşme hakkında eğitmede ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadeleye ihtiyaç olduğunun pekiştirilmesinde önemli bir rol oynadı. Bu da bazı politikacıların Türkiye’nin sözleşmeden geri çekilme çağrılarını bastırdı.”

31 yıldır kadın aktivist olan Canan Güllü, 186 şubeye ve 52 bin 500 üyeye sahip STK’larının çatı örgütü Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun başkanlığını yapıyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>