Published On: Wed, Mar 3rd, 2021

Başkan Biden’den “geçici” Ulusal Güvenlik Strateji belgesinde “diplomasi” ve “demokrasi” vurgusu

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Başkanı Joe Biden, bugün yayınladığı ulusal güvenlik rehberinde, diplomasinin artırılması, nükleer silahların azaltılması, Afganistan ihtilafına son verilmesi çağrısında bulunurken, Çin ve Rusya’dan gelen zorluklarla mücadelede “en temel avantaj”ın “Amerikan demokrasisi” olduğuna vurguladı. Eski Başkan Donald Trump’ın “önce Amerika” ilkesini savunma alanında da tersine çeviren Biden yeni ulusal güvenlik planında Hint-Pasifik’te daha derin bağlar sözü verdiği dikkat çekti.

Başkan Biden, ABD’nin dünyayla nasıl ilişki kuracağına ilişkin vizyonunu açıklamak ve bakanlıklara ve kurumlara eylemlerini uyumlu hale getirmeleri için rehberlik etmek amacıyla “geçici” Ulusal Güvenlik Strateji Kılavuzunu yayınladı.

“Geleceğin yönü hakkında tarihi ve temel bir tartışmanın ortasındayız”

24 sayfalık belgenin girişinde Başkan Biden, Çin ve Rusya’dan gelen zorluklarla mücadelede “en temel avantaj”ın Amerikan demokrasisi olduğuna değinirken, “Geleceğin yönü hakkında tarihi ve temel bir tartışmanın ortasındayız.” ifadesine yer verdi.

Raporda Biden, Çin etkisiyle mücadele etmenin bir yolu olarak diğer Güneydoğu Asya ülkeleriyle ilişkilerin güçlendirilmesi tavsiyesinde bulunan Biden, “Amerika’nın çıkarlarını küresel olarak ilerletmek için, ulusal savunmamız ve ordumuzun sorumlu kullanımı konusunda akıllı ve disiplinli seçimler yaparken, diplomasiyi ilk çare olarak yücelteceğiz” ifadelerini kullandı.

Biden, “Karşılaştığımız tüm zorluklar göz önüne alındığında, otokrasinin ilerlemenin en iyi yolu olduğunu savunanlar var. Ve değişen dünyamızın tüm zorluklarının üstesinden gelmek için demokrasinin gerekli olduğunu anlayanlar var ” diye hazarken, “Demokratik ortaklarımızla güç ve güvenle birlikte çalışırsak, her zorluğun üstesinden geleceğiz ve her meydan okumayı geride bırakacağız. ” ifadelerine yer verdi.

Belgede Biden’ın şu ifadeleri yer aldı:

“Amerika Birleşik Devletleri, hayati ulusal çıkarlarımızı savunmak için gerektiğinde güç kullanmaktan asla çekinmeyecektir. Silahlı kuvvetlerimizin düşmanlarımızı caydırmak, halkımızı, çıkarlarımızı ve müttefikleri savunmak ve ortaya çıkan tehditleri bertaraf etmek için donanımlı olmasını sağlayacağız. Ancak askeri güç kullanımı ilk değil, son çare olmalıdır; diplomasi, kalkınma ve ekonomik devlet yönetimi Amerikan dış politikasının başlıca araçları olmalıdır.”

Afganistan’daki çatışma gibi “sonsuza dek süren savaşların” sona ermesi çağrısına yer verilen belgede, Pentagon’un gelecekteki ihtiyaçları için finansman sağlamak amacıyla eski askeri sistemlerden vazgeçmesi; ve hükümet genelinde siber güvenlik konusunda iyileştirme çalışmalarına duyulan ihtiyaç dile getirildi.

“‘Hint-Pasifik’te daha derin bağlar” ve “Rusya-Çin ile anlamlı diyalog” sözü

Yeni ulusal güvenlik planıyla ilgili raporda ayrıca Hint-Pasifik’te daha derin bağlar sözü veren Biden, Rusya ve Çin ile anlamlı bir diyaloğa girileceğini belirtirken şu ifadeleri kullandı:

“Mümkün olduğunda, yeni silahların kontrol düzenlemelerini de takip edeceğiz. Stratejik caydırıcılığımızın emniyetli, emniyetli ve etkili kalmasını ve müttefiklerimize yönelik genişletilmiş caydırıcılık taahhütlerimizin güçlü ve inanılır kalmasını sağlarken, ulusal güvenlik stratejimizdeki nükleer silahların rolünü azaltmak için adımlar atacağız. Ayrıca, stratejik istikrarı da içeren bir dizi yeni askeri teknolojik gelişme konusunda Rusya ve Çin ile anlamlı bir diyaloğa gireceğiz. “

Eski Başkan Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Strateji’nde kullandığı “ekonomik güvenlik ulusal güvenliktir” ifadesine aynen yer verdiği dikkat çekten Biden, savunma bütçesiyle ilgili bölümde, son teknolojiye yapılacak yatırımlar için kaynak ayrılacağını belirtti.

Biden belgede ayrıca, siber güvenlik ve ulusal güvenlik işgücü konularına değinirken, nükleer silahların yayılmasını önleme bölümünde, ABD’nin nükleer silahların yayılmasını önleme liderliğinin devam etmesinin nükleer silahların yol açtığı tehlikelerin azaltılması için gerekli olduğunu belirtti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>