Blinken, Türk ve Yunanlı mevkidaşıyla aynı günde görüştü

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Dışişleri Bakanı Antony Bilinken, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nu telefonla arayarak ikili ilişkileri ve ABD’nin insan hakları ve demokratik kurumlara verdiği desteği ele aldı. Görüşmede 13 şehit Türk vatandaşı için başsağlığı dileyen Blinken sorumlusunun PKK teröristleri olduğunu belirtti. Aynı gün içinde Yunan mevkidaşını da arayan Blinken, savunma ve enerji alanında iki ülke işbirliğini görüştü.

Bugün gerçekleşen Blinken-Çavuşoğlu görüşmesinde, S-400, YPG, Suriye Doğu Akdeniz konuları ele alındı.

Bakan Blinken görüşmede, Türkiye’nin uzun süreli NATO ortağı olduğuna ve iki ülke ilişkilerinin önemine vurgu yaparken, demokratik kurumlara ve insan haklarına saygının iki ülkenin ortak menfaati olduğunu belirtti.

Telefon görüşmesinde her iki taraf da Suriye’de siyasi çözüm için işbirliğinin artırılması sözünü verdi.

Blinken: “Sorumlusu PKK teröristleridir”

Görüşmede Türkiye’ye Rus S-400 füzelerini ellerinde tutmamaları çağrısı yapan Blinken, 13 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği saldırıdan dolayı başsağlığı dileyerek, “sorumlusu PKK teröristleridir” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise saldırıyla ilgili daha önceki açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

”ABD, Türk vatandaşlarının Irak’ın Kürdistan bölgesinde öldürülmesinden üzüntü duyuyor. NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız ve son çatışmada yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz. Türk vatandaşlarının terör örgütü PKK’nın elinde öldüğü haberleri eğer doğruysa, bu eylemi en güçlü şekilde kınıyoruz.”

Yunanlı mevkidaşıyla savunma ve enerji konularını ele aldı

Blinken aynı gün içinde Yunan mevkidaşı Nikolaos Dendias’ı da telefonla arayarak bir görüşme gerçekleştirdi. İki bakanın görüşmesinde ise savunma ve enerji alanında iki ülke işbirliği ele alınırken, Yunan bakan Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki varlığını gündeme getirdi.

Görüşmede ABD ile Yunanistan arasındaki ikili ilişkileri geliştirme ve Yunanistan-İsrail-Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Stratejik Diyalogunu’nun desteklemesi konusunda görüş birliği içinde olan Blinken ve Dendias, “Doğu Akdeniz’de istikrarın sağlanması ve savunma alanında yakın iş birliği” de dahil birçok konu başlığını da ele aldı.

ABD’nin “NATO müttefikleri Yunanistan ile Türkiye arasında devam eden görüşmelere olan desteğini” ifade eden Blinken, Kuzey Makedonya’nın NATO’ya katılmasının önemine dile getirdi.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.