ABD’den Türkiye’ye Kavala konusunda AİHM’e uyma çağrısı

WASHINGTON – ABD Dışişleri Bakanlığı, yayınladığı açıklamada Türkiye’ye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Osman Kavala kararına uyulması ve derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Dışişleri bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan açıklamada Türkiye’den iç hukuku ve uluslararası yükümlülükleriyle uyumlu biçimde Kavala’nın davasının adil, şeffaf ve hızlı biçimde sonuçlandırılması istendi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kavala’ya yönelik şüpheli suçlamalar, gözaltına alınması ve yargılanmasının sonuçlanmasında hakkındaki davaların birleştirilmesiyle yaşanan gecikme hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerine gölge düşürüyor”

Açıklamada, “ABD vatandaşı Dr. Henri Barkey’nin bu temelsiz davalara konu olmasını da kaygıyla izliyoruz” ifadesi de yer aldı.

İş adamı Kavala, 18 Ekim 2017 tarihinde, Türkiye’de hükümeti ve anayasal düzeni zor ve şiddet yoluyla devirmeye teşebbüs ettiği iddiasıyla tutuklanmıştı.

Kavala’nın, ABD’de yaşayan ve düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi’nin (CFR) kıdemli uzmanı olan Henry Barkey ile birlikte yargılandığı dava, yeniden yargılaması yapılacak Gezi davasıyla birleştirilmişti.

Aralık 2019’da Avrupa Mahkemesi, Kavala’nın, “özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal etmek için yeterli delil olmadığına” ve yargılamanın makul sürelerde yapılmadığına hükmederek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin, (AİHS) 5/1 ve 5/4 maddelerinin ihlal edildiğine karar verirken, Osman Kavala, birlikte yargılandığı sekiz kişiyle birlikte 18 Şubat 2020’de beraat etmişti. Ancak Kavala Gezi davasıyla birleştirilecek soruşturma kapsamında cezaevinden çıkmadan yeniden tutuklanmıştı.

Gezi davası, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 21 Mayıs’ta görülecek.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.