ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Blinken’den, göreve başlamadan, Türkiye’ye olumsuz sinyaller

WASHINGTON DC (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı olarak aday gösterilen Antony Blinken, Senato’daki adaylığıyla ilgili oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye’yi “sözde stratejik ortak” olarak anarken, Türkiye-ABD ilişkileri açısından olumsuz bir sinyal verdi.

Oturumdaki konuşmasında Blinken Türkiye’yi “Stratejik ya da sözde stratejik bir ortağımızın en büyük stratejik rakiplerimizden biri Rusya ile yakın olması kabul edilemez” olarak andı.

Blinken, Türkiye’nin bir NATO müttefiki olarak Rus hava savunma sistemlerini satın almasının ‘kabul edilemez’ olduğunu ancak ABD’nin önce mevcut yaptırımların etkisini görmesi ve ardından daha fazla yaptırımın gerekip gerekmediğini belirlemesi gerektiğini söyledi.

Blinken oturumdaki konuşmasında şunları kaydetti:
“Türkiye’nin bir NATO müttefiki olarak yaptığı ve S400’leri satın almasının kabul edilemez olduğunu düşünüyorum. Stratejik, sözde stratejik ortağımızın aslında en büyük stratejik rakiplerimizden biri ve Rusya ile aynı çizgide olacağı fikri kabul edilemez.”

Bu arada Blinken, Trump yönetiminin görevinin son gününde Çin’in Uygur Müslümanlarına yönelik baskısının ‘soykırım’ olduğu konusundaki kararlılığını olumlu karşılayarak bu karara katıldığını belirtti.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.