Biden yönetiminde 2’nci Türk

WASHINGTON DC (TURKISH JOURNAL)– ABD’nin 46. Başkanı olarak yarın yemin ederek göreve başlayacak olan eski Başkan Yardımcısı Joe Biden yönetiminde görev yapacak 2’nci Türk, Savunma Bakanlığı Baş Hukuk Müşavir Yardımcılığına atanan Özge Güzelsu oldu.

California’da avukatlık yapan, önceden Senato Askeri Komitesi’nde çalışan Güzels, Türkiye’ye karşı Kürt terör gruplarına destek veren görüşleriyle bilinen ülkenin ilk siyahi Amerikalı Bakanı emekli general Lloyd Austin’in yönetimi altında Savunma Bakanlığı Baş Hukuk Müşaviri olarak görev yapacak.

Özge Güzelsu, Stanford ve Harvard üniversitelerinde eğitim gördü.

Biden yönetimine daha önce Türk kökenli 47 yaşındaki Didem Nişancı, ABD’nin ilk kadın Hazine Bakan Janet Yellen’in Özel Kalem Müdürlüğü görevine atanmıştı.

Blinken’den, daha göreve başlamadan, Türkiye’ye olumsuz sinyal

ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı olarak aday gösterdiği Antony Blinken, Senato’daki adaylığıyla ilgili oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye’yi “sözde stratejik ortak” olarak anarken, Türkiye-ABD ilişkileri açısından kötü bir sinyal verdi.

Biden Maryland’teki eviden çıktı, Beyaz Saray’ın misafirhanesine geldi

Covid-19 salgını boyunca Maryland’deki evinden çıkmadığı için Trump’ın seçim kampanyalarında alay etmesine neden olan ve yarın ülkenin 46. Başkanı olarak 4 yıllığına Beyaz Saray’da Başkan olarak görev yapmak üzere yemin edecek olan eski Başkan Yardımcısı Biden, Beyaz Saray’ın misafirhanesi Blair House’a geldi. Seçilmiş Başkan Biden geceyi burada geçirecek.

Trump’ın Beyaz Saray’daki son gecesi

Kaynaklara göre Başkan Trump’ın Beyaz Saray’daki son gününü yaklaşık 10 kişiyi aft etmesi de yer alırken, Başkan kendisini ve aile üyelerini affetmeyi düşünmediği belirtiliyor. Trump’ın görevi bırakmasının ardından başta kurucusu olduğu vakfıyla ilgili hakkındaki suçlamalara karşı dokunulmazlık zırhı kalkmış olacak.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.