Published On: Mon, Jan 11th, 2021

DSÖ “Kritik KOVİD-19 ” Uyarısı

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)- Ali Çınar- Dünya Sağlık Örgütü  Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge,  Kopenhag’ta gerçekleştirilen sanal basın açıklamasında “Zorlu bir 2021 yılı başlangıcı için hazırlıklarımızı yaptık” diyerek, çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Dr. Kluge, Hastalığa karşı, birçok aşı dahil olmak üzere yeni yöntemler ortaya çıkmasına ve virüse ilişkin bilgimizin artmasına rağmen, “hala KOVİD-19’un pençesindeyiz”, dedi.

Gazetecilere verdiği demeçte, “İçinde bulunduğumuz bu durum, bilim, politika, teknoloji ve değerlerimizin bu inatçı ve anlaşılması zor virüsü geri püskürtmek için birlikte bir cephe oluşturmasını gerektiren, salgının seyrinde kritik eşiği temsil ediyor,” dedi.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının artması bekleniyor

Geçen yıl 53 ülkeden oluşan DSÖ Avrupa Bölgesi’nde 26 milyonu aşkın KOVİD-19 vakası tespit edildi. Devletlerin dörtte birinden daha fazlasında çok yüksek sayıda vaka görüldü ve sağlık sistemleri sıkıntıya düştü.

Şu anda bu ülkelerde yaşayan 230 milyonu aşkın kişi ulusal düzeyde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ile yaşıyor ve gelecek hafta daha fazla hükumetin sokapa çıkma yasağı duyurması bekleniyor.

Dr. Kluge, ailelerin bir araya gelmeleri ve fiziksel mesafeyi koruma ve maske takma gibi önleyici tedbirlerin gevşetildiği son tatil döneminin etkisinin henüz belirlenemediğini belirtti.

Virüs mutasyonu “endişe verici”

Virüs mutasyonuyla ilgili olarak endişeye neden olan SARS-CoV-2 varyantının bölgede 22 ülkede tespit edildiğini bildirdi.

“Bu mutasyon ‘endişe verici’, çünkü bulaş hızı artış gösteriyor. Şimdiye kadar bu varyantın sebep olduğu hastalıklarda önemli bir değişiklik bulunmadığını anladık, bu da bu varyantın KOVİD-19’un önem derecesiyle ilgili bir değişikliğe sebep olmadığını göstermektedir,” dedi.

“Tüm yaş gruplarına yayılım göstermekte ve çocuklar daha yüksek bir risk grubunda görünmüyor. Değerlendirmelerimize göre, endişe konusu bu varyant Birleşik Krallık’ta ve giderek artan bir şekilde Danimarka’da görüldüğü üzere zamanla dolaşımdaki diğer virüslerin yerini alabilir.” sözlerine ekledi. 

Bununla birlite, artan bulaşıcılık, hali hazırda büyük bir yükün altında olan sağlık sistemi üzerindeki etkisine yönelik endişeleri de artırdı. 

Dr. Kluge ülkelere bulaşın azaltılması ve yeni mutasyonların belirlenmesine yönelik daha dikkatli olmaları konusunda çağrıda bulundu.  Önerileri arasında, virüsün alışılmadık derecede hızlı bulaştığı ve hastalığın beklenmedik bir şekilde kendini gösterdiği vakaların araştırılmasının yanı sıra veri paylaşımı da bulunuyor.

Salgın boyunca teşvik edilen maske takma, bir araya gelmeleri sınırlandırma ve yeterli test ve temas takibi yapma gibi temel önlemleri vurgulayarak, “Bu oldukça endişe verici bir durum ve bazı ülkelerde henüz gerçekleştiremediğimiz dik düşey çizgiyi düzleştirmek adına kısa bir süre için şimdiye kadar ne yaptıysak çok daha fazlasını yapmamız, halk sağlığına yoğunlaşmamız ve sosyal önlemleri artırmamız gerekiyor,” dedi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>