Seçilmiş Başkan Biden kameralar önünde koronavirüs aşısı oldu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’nin 46. başkanı olarak seçilen Joe Biden, pazartesi günü kameralar önünde koronavirüsü aşısı olarak, Amerikalılara aşının güvenli olduğu mesajını verdi.

20 Ocak’ta Başkanlık koltuğuna oturacak olan Biden, Delaware’deki Christiana Hastanesinde Pfizer-BioNTech Covid-19 aşısının ilk dozunu aldı.

Biden, aşı olurken yaptığı açıklamada, Donald Trump yönetimini, ülke genelinde hızlı aşılama kampanyası yürüttüğü için överken, neden kameralar karşısında aşılandığını şu ifadelerle dile getirdi: “Bunu, insanların aşı yaptırmaları mümkün olduğunda, hazırlıklı olmaları gerektiğini göstermek için yapıyorum. Endişelenecek bir şey yok. İkinci dozunu dört gözle bekliyorum.”

Halktan, maske takmaya ve sosyal mesafeye uymaya devam etmesini isteyen Biden, “Seyahat etmek zorunda değilsen seyahat etme,” uyarısında bulundu.

Biden açıklamasında ayrıca sağlık çalışanlarına teşekkür ederek onlara “kahraman” dedi.

Bu arada Joe Biden’in eşi Dr. Jill Biden da pazartesi günü erken saatlerde aşı olurken, eşinin hastanedeki aşılamasında yanında yer aldı.

Başkan Yardımcısı seçilen Kamala Harris’in ise Noel’den sonra aşı olması beklenirken, Başkan Yardımcısı Mike Pence, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato çoğunluk lideri Senatör Mitch McConnell, geçen hafta aşı olmuştu.

Bu arada Başkan Trump, Beyaz Saray çalışanlarına aşı önceliği gibi ayrıcalık sağlanmayacağını belirterek puan toplarken, yönetiminin başlattığı bu geniş çaplı halk sağlığı kampanyasına, önce kendi aşı olarak katılmaması ve kampanyayı desteklediğine ilişkin herhangi bir açıklama dahi yapmamasıyla, ülkenin ve dünyanın karşılaştığı bu tarihi sağlık krizinde Amerikalılara ve dünyaya tutarsız mesajlar vermeye devam ediyor.

Pfizer/Biontech Covid-19 aşısı, Almanya’da yaşayan Türk-Alman bilim insanı çift Dr. Özlem Türeci ve Dr. Uğur Şahin’in kurucusu oldukları BioNTech firması tarafından ilaç devi Pfizer desteği ile geliştirilirken, Financial Times, aşıyı rekor sürede geliştiren Türk çift, Türeci ve Şahin’i “Yılın Kişileri” seçmişti.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.