Biden’dan “küresel işbirliğini güçlendirme” görüşmeleri

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefonda görüşerek, COVID-19 ile mücadele başta olmak üzere acil küresel sorunlarla mücadelede işbirliğinin güçlendirilmesi ihtiyacını ele aldı.

Başkan Donald Trump’ın aksine çok taraflılığa ve uluslararası işbirliğine önem veren Biden, pazartesi günü Arjantin, Kosta Rika, Kenya liderleriyle birlikte BM Genel Sekreteri Guterres ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İki liderin görüşmesinde, gelecekteki halk sağlığı sorunlarına karşı direnç oluşturma, iklim değişikliği tehdidiyle yüzleşme, insani sorunları ele alma, sürdürülebilir kalkınmayı ilerletme, barış ve güvenliği koruma, çatışmaları çözme ve demokrasi ve insan haklarını teşvik konuları ele alındı.

Görüşmede Biden’ın ayrıca Etiyopya’da artan şiddete ve bunun siviller için yarattığı riske yönelik derin endişesini dile getirdiği belirtildi.

Arjantin Başkanı Alberto Fernández ile de görüşen Biden, Fernández’e COVID-19 salgını kontrol altına almak ve yarım küre kurumlarını güçlendirmek de dahil olmak üzere küresel sağlık güvenliğini ilerletmek için yakından çalışma sözü verdi.

Arjantin lideri Fernández ile yapılan görüşmede ayrıca Biden “Ekonomik refahın ilerletilmesi, iklim değişikliğiyle mücadele, demokrasinin güçlendirilmesi ve bölgesel göç akışlarının yönetilmesi gibi diğer ortak zorlukların yanı sıra daha derin yarım kürede işbirliğine olan ihtiyacı vurguladı.”

Biden, Kosta Rika Devlet Başkanı Carlos Alvarado ile görüşmesinde ise Kosta Rika’nın insan hakları, bölgesel göç, COVID-19 ve iklim değişikliği tehdidindeki liderliğini takdir ettiğini belirtirken, demokratik değerlere dayalı ABD-Kosta Rika ortaklığını derinleştirme, bölgesel refah ve bölgesel kurumların etkinliğinin artırılması için ortak bir vizyon geliştirme sözü verdi.

Kenya Cumhurbaşkanı Kenyatta ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Biden, iklim değişikliği tehdidiyle mücadele, mültecileri ve ev sahibi toplulukları destekleme ve bölgesel güvenlik ve istikrarsızlık zorluklarını ele alma dahil olmak üzere bir dizi konuda ortaklık kurulması konusundaki talebini dile getirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.