Biden ve ekibinden dünyaya umut veren “çok taraflılık” mesajı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de 3 Kasım’da yapılan 59. Başkanlık seçimlerinden zaferle çıkan Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden, Başkan Donald Trump’ın geçiş sürecinin resmi olarak başlamasına “yeşil ışık” yakmasının ardından düzenlediği kabinesindeki kritik görevlere aday gösterdiği isimleri tanıttığı toplantıda dünyaya “çok taraflılık” mesajı verdi.

Savunma Bakanlığı hariç ekibindeki en kritik görevlere atayacağı adayları açıklayan Biden, adayları tanıttığı toplantıda “Amerika geri döndü” ifadesini kullanırken, dünyaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan çok taraflılık açısından güçlü bir mesaj verdi.

Açıklamasında, “Amerika’nın geri döndüğünü, dünyadan çekilmeye değil dünyaya liderlik etmeye hazır olduğunu yansıtan bir ekip” ifadelerini kullanan Biden, ABD’nin Pasifik ve Atlantik’te küresel liderlik rolü üstleneceğini, gereksiz çatışmalarda rol almayacağını ve Asya-Pasifik bölgesinde ittifakları güçlendireceğini bildirdi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi sihayi Amerikalı kadın diplomat Linda Thomas Greenfield da yaptığı açıklamada, “Diplomasi ve çok taraflılık geri döndü. Diplomasi geri döndü.” ifadelerini kullandı.

İklim temsilciliğine atanan, Obama döneminde Dışişleri Bakanlığı yapan ve ABD adına Paris İklim Anlaşmasını BM Genel Kurulu podyumunda kucağında küçük torununu alarak imzalayan John Kerry ise toplantısındaki açıklamasında şunları ifade etti:

“Hiçbir ülke iklim sorununu tek başına çözemez. Hepimizin başarılı olması için bütün ülkeler bir araya gelmeli. Yoksa hepimiz başarısız olacağız. Başarısızlık bir seçenek değil.”

Bu arada, Savunma Bakanlığına aday ismi henüz açıklamayan Biden’ın, Dışişleri Bakanlığı seçiminde olduğu gibi bekleneni değil, kendine yakın, daha iyi tanıdığı bir adayı seçme ihtimali bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.